Toplumda birçok kişide görülen kekemelik hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

Kekemelik nedir ?
Kekemelik konuşmadaki akıcılık bozukluğudur. Bu akıcı olmayan tekrarlar(ses-hece-kelime), uzatmalar, anormal duraklar (bloklar)dır. Anormal yüz ve vücut hareketleri bu akıcısızlık anlarına eşlik edebilir.

Kekemeliğin nedenleri
Aile içi sorunlar, kayıp ve ayrılık, hatalı ebeveyn ( anne- baba ) tutumları… başlıca sayabileceğimiz kekemelik nedenleri arasında olmakla birlikte başka nedenlerden de olma olasılığı mevcuttur.

Kekemelik bazı ailelerde gerilim düzeyinin yüksek oluşu ve bu gerilimin nefes borusu ve ses tellerine iletilmesi ile ilişkili olabilir. Beyindeki konuşma merkezi ile ilişkili olabileceği üzerinde duruluyor. Anne – babada obsesif- kompulsif (takıntı) kişilik yapısının varlığı da bu bozuklukta rol oynayabilir. Çocuklukta yaşanan gerilim, endişe, korkuların da – her şeyde olduğu gibi – kekemelik nedenlerinden biri olduğu düşünülmektedir. Kişinin çözümleyemediği ve bilinçaltına attığı ruhsal çatışma, korku ve istekler sonucunda oluşan nevrozların dışa vurumu olarak düşünülmüştür. Çoğu hastanın ailelerinde de kekemelik öyküsüne rastlanmış oması ise bir başka boyuttur.

Kekemelik Tedavisi
Davranış düzenleme, nefes alıştırmaları, konuşma terapisi, gevşeme teknikleri , antidepresan ve anksiyolitik tedavilerinin biri veya birkaçı bir arada kekemelik tedavisinde uygulanabilmektedir.

Şaher tekniği diye kendilerine has bir teknik kullanarak kekemeliği iyileştirdiklerini söyleyen merkezler mevcuttur. Kekemeliğin tedavisinde kullanılan şaher tekniği dünyada uygulanan bir çok tekniği içinde barındıran bir tekniktir.

Kekemeliğin üç ayağı vardır. Düşünce ayağı, nefes ayağı, hız ayağı. Bu ayaklar ortadan kaldırılmadığı müddetçe kekemelik devam eder. Şaher tekniği denen kekemelik tedavisi biçimi bu üç ayakla aynı anda çalışılan bir teknik diyebiliriz.

Kekemeliğin görülme sıklığı nedir ?
Toplumun %1’i, her 100 kişide 1 kişi konuşmasında akılcık sorunu yaşamaktadır.

Kekemelikteki kadın/erkek oranı nedir ?
Kekemelik erkeklerde kadınlara göre 4 kat fazla görülmektedir.

Bu yazı kekemelik nedir, kekemelik neden olur, kekemeliğin nedenleri nelerdir, kekemelik nasıl geçer, kekemeliğe ne iyi gelir, kekemeliğe son bitkisel çözüm iyi gelen şifalı bitkiler nedir, kekemelik tedavisi nasıl yapılır konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kekemeliğe ne iyi gelir, şaher tekniği nasıl uygulanır, şaher tekniği nedir, kekemeliğe bitkisel çözüm, kekemeliğe iyi gelen bitkiler, kekemelige iyi gelen seyler, gizli kekemelik nedir, kekemelik nasıl geçer yazılı, hangi ot kekemeye iyi geliyor, kekemelik nasıl geçer