Bu yazımızda sağlık açısından çok faydalı olan kepek ekmeğini anlatmaya çalışacağız. Umarız yazıyı okuduktan sonra sizlerde kepekli ekmek tercih etmeye başlarsınız.

Kepek ekmeği, ekmek yapılırken kepeği ayrılmamış un ile yapılan ekmek demektir. Kepek ekmeği denildiğinde ilk akla gelen zayıflamadır. Genellikle diyet listelerinde adını duyduğumuz kepek ekmeğinin aslında pek çok faydaları vardır.

Kepek ekmeğinin zayıflamada ki rolü hep yanlış anlaşılır. Kepekli ekmeğin daha az kalori içerdiği zannedilir. Oysaki kepek ekmeği ile beyaz undan yapılan ekmek kalorisi arasında pekte fark yoktur. Zayıflama diyet listelerinde hep kepek ekmeğinin tavsiye edilmesinin sebebi ise kepek ekmeğinin iştahı kesmesi ve bağırsakları çalıştırması sayesinde kilo vermeye yardımcı bir gıdadır.

Kepek ekmeğinin faydaları
* Kepekli ekmek bağırsakları çalıştırma özelliğinden dolayı, Bağırsak kanserine yakalanma ihtimalini yüzde 50 oranında azaltıyor.

* Safra kesesinde taş oluşması ihtimalini de azaltıyor. Çünkü, kepek ekmeği; beyaz ekmek, çavdar ekmeği ve mısır ekmeği gibi diğer ekmek türlerinde bulunan bütün vitamin ve mineralleri içerir.

* Kabızlığı önleyen, kepekli ekmek; iştahı keser kilo vermeye yardımcı olur. Kolay hazmedilir.

* Metabolizmanın çalışmasını hızlandırdığı için, sindirimle ilgili rahatsızlıklara ve kabızlığa da birebir çözümdür. Bağırsakların çalışmasını sağladığı gibi, bağırsak kanserini ve hemoroit oluşumunu da engeller.

* Kepek ekmeği; östrojenin ( kadınlık hormonu ) dolaşımını da azaltır. Bu da kadınlarda, göğüs ve rahim kanserini önleyen bir faktör oluşturur.

* Şeker hastalarının ve kilo problemi olan kişilerin rejim listelerinin başında olmalıdır.

* Kalp ve dolaşım hastalıklarına iyi gelir. Besin değeri yüksek, ekonomik bir gıdadır.

Bu yazı kepek ekmeği besin karbonhidrat değerleri, kepek ekmeği tarifi, kepek ekmeği kaç kalori, kepek ekmeğinin zararları, kepek ekmeğinin faydaları nelerdir, kepek ekmeğinin kalorisi, kepekli ekmek tarifi, kepekli ekmek kaç kalori konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kepek ekmeği kaç kalori, kepek ekmeğininönerilmesindeki sebep, kepekekmek, kepekli ekmek tarifleri, kepekli ekmek ve bağırsak mantarı, KEPEKLİ ROLLON EKMEK KAÇ KALORİ, kepekli un kac kalori