Oktay Usta yemek tarifleri arasında en sevdiğim tarife geldi sıra. Bir Kırşehir‘li olarak yöresel lezzetimiz olan ahi helvasının yapılışını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Özellikle kış aylarında içeriği sayesinde üşümenizi engelleyecek olan ahi helvası aynı zamanda enerji kaynağı.

Malzeme Listesi 
5 Su Bardağı Un
250 Gr Tereyağı
1 Çay Bardağı Sıvıyağ
1,5 Su Bardağı Pekmez
1,5 Su Bardağı Toz Şeker
1 Kase Ceviz
2 Su Bardağı Su

Hazırlanışı
Helvanın şerbetini hazırlamaya başlıyoruz. Ayrı bir tencereye suyu boşaltıyoruz.

Üzerine aynı bardakla şeker ve pekmezi ilave edip, karıştırıyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz. Geniş bir tencereye sıvıyağı boşaltıyoruz.

Tereyağın yarısını ilave edip, eritiyoruz. Tereyağ eridikten sonra unu boşaltıyoruz. Kısık ateşte karıştırarak kavuruyoruz. Unun rengi altın sarısı olduktan sonra yarım kalan tereyağını ilave ediyoruz.

Doğradığımız cevizleri de boşaltıp, karıştırarak kavurmaya devam ediyoruz. Unun rengi koyulaştıktan sonra üzerine şerbeti dökmeye başlıyoruz. Bir yandan da topaklanmaması için karıştırmaya devam ediyoruz.

Şerbetin tamamını döktükten sonra, şerbet çekilene kadar iyice karıştırıyoruz. Ocağın altını kapatıyoruz. Ve tencerenin kapağını kapatıp dinlenmeye bırakıyoruz.

Helva ılıdıktan sonra şekil vererek servise hazır hale getiriyoruz.

Bu yazı ahi helvasının yapılışı resimli anlatımlı oktay usta ahi helvası tarifi, ahi helvası nasıl yapılır, ahi helvasının kalorisi malzemeleri nedir, ahi helvası nasıl yapılır yöresel kırşehir tatlısı ahi helvası resimli anlatımlı yapılışı konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

en güzel bayan sac modelleri, ahi helvası, ahilik helvası nasıl yapılır