KOAH Hastalığı Nedir Nedenleri Tedavisi

KOAH hastalığı kronik obstrüktif hastalığının kısaltmasıdır. Bir akciğer hastalığı olan koah hakkında sizlere bazı bilgiler toparladın. KOAH hastalığının ne olduğunu, nedenlerini, koah hastalığının tedavisini ve hastalık için faydalı ya da zararlı olan bilgileri bu konuda bulacaksınız.

Koah Hastalığı: KOAH akciğerin zararlı gaz ve partiküllere karşı anormal enflamatuar yanıtı sonucu ortaya çıkan tıkayıcı ve ilerleyici bir akciğer hastalığıdır. Ekspirium (nefes verme) sırasında havayollarında ortaya çıkan çökme ve aşırı bronşial ifrazat havayollarında daralmaya neden olarak hava akım hızını azaltmakta ve bu olay sürekli olarak şiddetini arttırarak hastanın yaşam kalitesinde bozulmaya yol açmaktadır.

Amfizem ise akciğerin en uç noktalarında yer alan ve atmosfer havasından Oksijeni alıp kandaki Karbon dioksiti havaya vermemizi sağlayan alveolerin (küçük hava kesecikleri) anormal ve kalıcı genişlemesidir. Bu 2 hastalığın akciğerde yerleştiği alan ve yapmış oldukları kalıcı değişiklikler farklı tipte olmakla beraber KOAH, genellikle kronik bronşit ve amfizemin değişik oranlarda birlikteliği ile karakterizedir. Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), amfizem ve kronik bronşiti kapsayan bir hastalık grubudur. KOAH’ın en sık görülen özelliği, akciğerlerinize giren ve akciğerlerinizden çıkan havayı nefes darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilmesidir.

KOAH Gerçekleri
– Nefes darlığı, kronik öksürük ve yoğun balgam en sık görülen KOAH semptomlarıdır.

– Gerek bronşit, gerekse amfizemin sigarayla yoğun ilişkisi vardır. Sigara içen KOAH hastaları, akciğerlerini daha fazla hasara uğratırlar; sonuç olarak, oksijen almakta daha çok zorlanırlar.

– KOAH tedavisinin iki ana hedefi vardır. Birincisi semptomları azaltmak, ikincisi de hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak. Şu an için KOAH’ı ortadan kaldıran bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak, sigaradan uzak durarak bu hastalık çok büyük ölçüde önlenebilir.

– Sigarayı bırakmak KOAH semptomlarını azaltır ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatır.

– Hastalığı ilerledikçe kişinin hayat kalitesi de düşer. Hastalığın ilk evrelerinde az miktarda nefes darlığı görünür. İleri evrelere erişmiş KOAH vakalarında ise hastalar harici oksijene ve mekanik nefes alma cihazlarına ihtiyaç duyabilir.

– Hastalığın derecesine göre, tedavi ciğerlere giden hava miktarını arttırmayı sağlayan bronkodilatörleri gerektirebilir. Bunlar düzenli olarak alınması gereken “bakım ilaçları” ve salbutamol, terbutalin vb. gibi kuvvetli semptomların ve krizlerin üstesinden gelmek için alınan “rahatlatıcı ilaçlar” olmak üzere ikiye ayrılırlar.

– KOAH’ı kontrol altına almak ve daha sağlıklı bir yaşam için anahtarlar doğru beslenme, doktor konrolünde yapılacak düzenli bir egzersiz programı, düzenli uyku ve sigaradan uzak ortamlardır.

Koah Tedavisi: 4 bölümde ele alanıbilir. bunlar, Hastalığın tanısı ve derecesinin değerlendirilmesi, sigaranın bıraktırılması ve diğer risk faktörlerinin azaltılması, stabil dönemdeki tedavi ve akut atak dönemlerindeki tedavi olarak sıralanabilir.

Bugün KOAH tedavisinde kullanılan pek çok çeşit ilaç piyasada bulunmakla beraber bu ilaçların hiçbiri hastalığı tamamen ortadan kaldıramaz ve hiçbir ilaç sigarayı bırakmak kadar faydalı şekilde etki sağlamaz.

Stabil dönemde KOAH tedavisinde tercih edilecek ilaçlar aynı astım tedavisinde olduğu gibi solunum yoluyla kullanılan inhaler ilaçlar olmalıdır. Hastalığın ağırlık durumuna göre bu ilaçlar gerektiğinde yani hasta örneğin efor yaparken nefes darlığı hissetiğinde kullanılabilir ya da hekimin önerdiği şekilde sürekli ve düzenli bir tedavi şeması uygulanabilir. KOAH’da ilaç dışı tedavi modaliteleri ise uzun süreli Oksijen tedavisi ve pulmoner rehabilitasyon programlarını içerir. Uzun süreli yada sürekli Oksijen tedavisi kanlarında Oksijen parsiyel basıncı hastalık nedeniyle belirli bir değerin altına düşmüş olgularda önerilir. Unutulmamalıdır ki bilinçsiz Oksijen kullanımı KOAH olgularında yarardan çok zarar getirebilir. Bu nedenle Oksijen tedavisinin gerekliliğine mutlaka hekim karar vermelidir.

Bu yazı koah hastalığına ne iyi gelir, koah hastalığına iyi gelen bitkiler yiyecekler, koah hastalığı nedir, koah nasıl geçer, bitkisel koah tedavisi, koah hastalığının nedenleri, koah sebepleri belirtileri nelerdir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

koah hastalığı nedir, koah nedir, koah, kua hastalığı nedir, koah hastalığı, kova hastalığı nedir, KOAH nedir?, koa hastalığı nedir, kova hastalığı nedir nasıl tedavi edilir, koa hastaligi

2 Comments on KOAH Hastalığı Nedir Nedenleri Tedavisi

  1. koah hastası yım 2 paket sigara içiyorum bazen yokuş merdiven çıkarken kriz geliyor ama sigarayı bırakamıyorum çaresi KEÇİ BOYNUZU YİYİN KEÇİ BOYNUZU PEKMEZİ DE TOk karnına bir çorba kaşığı kahvaltıda sakın aç yemeyin mide problemi yaşarsınız birde bomba bir tedavi hamam tavsiye ediyorum sıcak odada 25 dakika kalıp sonra sıcak banyo yapıp göbek taşına sırt üstü 20 dakika yat bütün gözenekler açılacak …akciğerlere yakı da iyi geliyor onu eski insanlar rakı ile gazeteyi delerek yakıyı kaşık ile sürüp akşamdan boynun dan beline kadar sürüyor ve en az 24 saat kalacak kağıt ile kapat yeni bir formülüde 15 martta yazıcam geçmiş olsun …m. ercan

  2. koah tedavisinde birçok siteyi araştırıyor ve devam ediyorum hala düzenli kullanıcağım bir tedavi bulamadım. bitkisel bir tedavi biliyorsanız allah rızası için yazında kullanalım. yazmıycaksanız insanların umutları ile oynamayın. bitkisel tedavi yazıyorsunuz herhangi bir tedavi yok. yulaf samanı ve tere otundan başka bir şey duymadım vede bulamadım. halada aramaktayım. müthiş derecede üzgün ve çaresizim işsizim tarifi bulsam bile almakta zorlanicağım ama ailemin tek dayanağı benım ayakta olmak zorundayım. ilk adım sigarayı bıraktım tedavinin bitkisel yolla olucağına inanıyorum ama bulamıyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.