Ahmet Maranki sayesinde ülkemizde tanınan kudret narı bitkisinin yapraklarından elde edilen kudret narı çayı da en az bitkisi kadar faydalıdır. Bu yazımızda kudret narı çayının yapılışı ve faydaları hakkında bilgiler bulacaksınız.

Dilerseniz ilk önce kudret narı bitkisi ve kudret narı yaprakları nelere iyi gelir bu konuda bilgi verelim.

Kudret narı meyvesi ve yaprakları kalsiyum, demir, fosfor mineralleri ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Kudret narı yaprakları basur tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kudret narı çayı ateşi düşürür ve kuru öksürüğü geçirir. Yapraklarının antimikrobiyal özellikleri bu bitkinin açık yaraların tedavisinde kullanılmasını sağlamaktadır.

Kudret Narı Çayının Faydaları
Alternatif Asya tıbbında yüzyıllardır şeker hastalığı tedavisinde kudret narı çayı önerilmektedir. Kudret narı çayının insülin duyarlılığını arttırdığına inanılmaktadır.

Çok eski zamanlardan günümüze özellikle tropikal iklimlerde sıtmaya karşı korunmak amacıyla tüketilmektedir. Bazı bilimsel araştırmalar kudret narında sıtmayı önleyici bazı bileşenlerin bulunduğu ortaya koymakla birlikte sadece kudret narı tüketerek sıtmadan korunma konusundan genel olarak kabul görmüş araştırma sayısı oldukça azdır.

Yine araştırma sayısı az olmakla birlikte kudret narı çayı kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyerek kanserin yayılmasını yavaşlatabilir. Bu konuda yapılan bilimsel çalışmalar günümüzde de devam etmektedir.

Kudret Narı Çayı Nasıl Yapılır?
Aktardan kurutulmuş kudret narı yaprakları satın alabilir veya taze yaprakları kendiniz evde kurutabilirsiniz. Yaprakların kuruması havanın sıcaklığına bağlı olarak 3-4 günden 1 haftaya kadar sürebilir. Yapraklar kuruduktan sonra 4 kişilik kudret narı çayı hazırlamak için iyice ufalanmış 4-6 kaşık yaprak kullanabilirsiniz. Yaprakları 4 kişilik kaynar suya attıktan sonra ocağı kapatın ve 15 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Taze kudret narı dilimlerini çayınıza ekleyebilirsiniz.

Sonuç olarak kudret narı yaprakları ve meyvesi çay, özüt olarak başta Asya ülkeleri olmak üzere çeşitli bölgelerde geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Ancak geleneksel kullanımı kudret narının iddia edildiği gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiğini kanıtlamamaktadır çünkü bazı kullanım alanları bilimsel araştırmalarla desteklenmemektedir. Düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız kudret narı çayı içmeye başlamadan önce olası yan etkilerden korunmak adına öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

Bu yazı kudret narı çayı nasıl hazırlanır, kudret narı çayı nasıl yapılır, kudret narının faydaları, kudret narının hazırlanışı, kudret narının zararları kullanımı, kudret narı çayı yapanlar kullananlar kullanıcı yorumları, nasıl yenir nelere iyi gelir nerede bulunur konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kudred narı, kudred narı nasıl ilaç yapılışı, kudred narının faydaları kullanısi, KUDRET NARI ÇAYI NASIL YAPILIR, kudret narı nasıl yapılır, kudret narı nasıl yenir, kudret narı nelere iyi gelir