Kuduz Hastalığı ve Tedavisi

kuduz-hastaligi-nedir

Kuduz, çok ciddi ve ölümcül, bulaşıcı bir virüs hastalığıdır. Çakal, kurt, tilki, sırtlan, ayı, yarasa gibi vahşi memeliler ile köpek, kedi, sığır, koyun, keçi, at, inek, eşek gibi evcil memeli hayvanlarda ve bu hayvanların bulaştırdığı insanlarda görülür.

Kuduz Nasıl Bulaşır: Kuduz mikrobu temel olarak tükürük-salya yolu ile yayılır. Bu nedenle Kuduz, hastalığı taşıyan hayvanın ısırması, patisini yalayan kedi yada köpeğin tırmalaması, kişideki açık yaranın hayvan tarafından yalanması vb. yollarla insana bulaşır.

Virüs, vücuda girdiği yerde ilk olarak kas hücrelerine yerleşir. Buradan da sinirler yolu ile beyne ulaşır. Beyinde yerleşerek çoğalan virüsün yeni hedefi göz, tükrük bezleri, deri gibi organlardır.

Virüsün vücuda girmesi ile hastalığın ortaya çıkması arasında geçen süreye “Kuluçka Dönemi” denir. Bu dönem ısırılan yerin beyne olan uzaklığına göre değişmektedir ve 2-3 gün olabileceği gibi bir kaç yıl da sürebilir. Beyne daha yakın olan kafa, boyun gibi bölgelerden ısırılan hastalarda hastalık, çok daha kısa sürede hastayı etkisi altına alır. Kuluçka dönemini geçiren virüsü artık durdurmak mümkün değildir ve sonuç hasta için ölümdür. Bu nedenle tedavide geç kalınmamalıdır.

Kuduz Belirtileri Nelerdir: İnsanlarda hastalığın ilk belirtileri olarak iştahsızlık, halsizlik, ateş görülür. Isırılan bölgede kızarıklık ve ağrı görülür. Yara kapandıktan sonra dahi kaşıntı yapmaya devam eder. Hastalığın belirtileri giderek şiddetlenir: huzursuzluk, sudan korkma, ışığa ve sese karşı aşırı duyarlılık, saldırganlık başlar. Daha sonra kısmı felçler görülür. Kimi zaman hasta bu adımları tamamlayamadan hayatını kaybeder.

Kuduz Tedavisi: Kuduzlu bir hayvan tarafından ısırılan kişinin ısırılan yeri hemen bol sabunlu yada deterjanlı su ile yıkanmalıdır. Bu işlem kuduz mikrobunu öldürmese de mikropların büyük bir kısmını yaradan uzaklaştırır. Yara iyice yıkandıktan sonra tentürdiyot gibi antiseptik ilaçlarla yara ve çevresi temizlenmelidir. Basit gibi görülen bu işlemler özellikle çok derin olmayan yüzeysel çizik ve yaralanmalarda riski %90 oranında azaltmaktadır.

Isırılan kişi hemen en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir. Kuduz Tedavisi’nde en önemli konu geç kalmamaktır. Hastalığın tedavisi için Kuduz Aşısı 0., 3., 7., 14., ve 28. günlerde 5 doz halinde yapılır. Hasta geç kalınmadan sağlık kuruluşuna getirilmiş ve hemen tedaviye başlanmışsa tedavinin olumlu sonuç verme oranı %100’dür. Isıran bir evcil hayvan ise, hayvanın yakalanması ve 10 gün boyunca gözlem altında tutulması gerekir. 10 gün sonunda herhangi bir bulgu yoksa hayvanın kuduz mikrobu taşımadığı anlaşılır.

Bu yazı kuduz nedir, kuduz nasıl bulaşır, kuduz nasıl anlaşılır, kuduz hastalığının belirtileri, kuduz hastalığının tedavisi, kuduz nöbeti nedir, kuduz aşısı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kuduz aşısı nedir, kuduz hastalığı nedir, kuduz aşısı yarım bırakılırsa, kuduz asisi birakilirsa, kuduz kopek isirirsa tedavisi mumkunmu, kuduz aşısı insanlarda hastalık geçirir mi, kuduz insanda kaç günde belli olur, kuduz aşısı en geç, kuduz aşısı ve emzirme, kuDuz kaç günde belli olur

3 Comments on Kuduz Hastalığı ve Tedavisi

  1. kuduz hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde kuduz hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  2. kuduz hastası olan köpekler çok saldırgan olur bu sayede onları kolayca ayırt edebilirsiniz. kuduz aşısı ise çok dikkat edilmesi gereken bir konu yoksa tedavi yarım kalıyor ve hasta açısından sorunlar çıkıyor

  3. kuduz hastalığı yüzünden köpeklere bile yaklaşamaz oldum. kuduz nasıl bulaşır öğrendikten sonra özellikle kuduzun zararlarını okuduktan sonra köpekleri sevemiyorum

Leave a Reply

Your email address will not be published.