Yine koskoca bir seneyi geride bırakıp Kurban Bayramı tatiline kavuştuk. Kurban ibadetimizi gerçekleştireceğimiz bu dönemde her evde mutlaka oluşan bir diğer adet ise kurban kavurması yapılması. İster kuzu kavurma, ister dana kavurma. Kavurma yemeği mutlaka ama mutlaka her evde kurban bayramı sofralarını süsleyecek.

Peki güzel bir kavurma yemeği nasıl yapılır? Kavurma için et nasıl seçilir? Kavurmanın yumşak olması için neler yapılır? Bu yazı kavurmanıza lezzet katmak için hazırlandı.

Kavurmanın lezzetli olması için etin dinlendirilmesi gerekir. Ancak, bayramda böyle bir imkan olmadığı için etin, hayvanın aynı bölgesinden kesilip, hiç yağ eklemeden kendi yağında pişirilmesi lezzetini artıracaktır.

Malzemeler: 3 Kilo Dana veya Kuzu Eti, 250 Gr. Kuyruk Yağı, 1 Çay B. Sıvıyağ, Tuz
Garnitürü İçin: Kornişon Turşu, Acı Biber Turşusu, Kekik

Kuzu Eti Kavurması Tarifi
Tencereye kuzu etlerini atıp, 1 adet soğanı hiç doğramadan bütün olarak etlerin arasına koyuyoruz. Etlerin pişme süresi uzun olduğu için soğanları küçük küçük doğramak yerine büyük soğan koyuyoruz. Çünkü soğanlar küçük küçük doğrandığı takdirde dağılır. Bayram kavurmalarının içine çok malzeme girmez o nedenle soğan lezzet verir. Daha sonra kuzunun kuyruk yağı veya iç yağından biraz ilave edilir. Bir iki dakika harlı ateşte kavurduktan sonra ocağı kısık ateşe alıp, yaklaşık 45 dakika pişirdikten sonra, son aşamada tuz, karabiber ve kekik ilave ederek, bir iki dakika daha kavrulduktan sonra pilavla servis yapılır.

Dana Eti Kavurması Tarifi
Dana etiyle kavurmayı yaparken, önce tencereye yağ konulur ve yağ eridikten sonra etler ilave edilir. Hiç bir şekilde etin kendi yağının dışında yağ ilave etmiyoruz. Yine dana kavurmanın içerisine bir adet bütün soğanı koyup, yüksek ateşte bir kaç dakika kavurduktan sonra, kuzu kavurmadan farklı olarak bir bardak su ilave edip, kısık ateşte bir saat pişiriyoruz. Kavurma piştikten sonra tuz, karabiber ve kekikle karıştırarak, pilavla servis yapılır.

Kavurma Nasıl saklanır?
Kavurmayı, piştikten sonra çok derin olmayan, yayvan kaplara koyun. Derin kaplarda iç kısmına yeterince soğuklu ulaşamadığı için küflenme görülebilir.

Kavurma uzun süre saklanacaksa yağ oranı iki katına çıkarılmalıdır. Yağ kavurmanın daha uzun süre saklanabilmesini sağlar.

Yine daha uzun süre saklanacak kavurmanın tuz oranını biraz da artırabilirsiniz. İyi yapılmış bir kavurma kolay kolay bozulmaz ,uzun süre dayanır. Kavurmayı daha uzun saklamak istiyorsanız küçük buzdolabı poşetlerine birer kullanımlık koyup dondurucuya kaldırabilirsiniz.

Bu yazı kavurma tarifi, kavurma nasıl yapılır, kavurmanın yapılışı, kavurmanın püf noktaları, kavurmanın yumuşak olması için ne yapmalı, kurban kavurması nasıl yapılır, kurban kavurması tarifi yapılışı resimli anlatımlı videolu, dana kavurma oktay usta, kuzu kavurma tarifi oktay usta konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kavurma nasıl yapılır, kavurma nasl yaplr, kurban kavurması nasıl yapılır, kurban kavurma tarifi, dana kavurma nasıl yapılır, kurban kavurması, dana kavurma nasl yaplr, yumuşak kavurma nasıl yapılır, kurbanda kavurma tarifi, kavurmanın yapılışı