Kurban Bayramı tatili bu sene erken başladı. Önümüzde tam 9 günlük uzun bir tatil var. Bu süreçte kimilerimiz inancımızın bir gereği olan kurban kesme ibadetini yerine getirecek. Peki kurban nasıl kesilir, kurban kesmenin önemi anlamı ve fazileti nedir. Kurban hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir? Eğer bu konuları öğrenmek isterseniz sizin için güzel bir yazı hazırladım.

Müslüman olan erkek ve kadının; hür, âkıl, bâliğ ve mukîm ise, ihtiyacından fazla ve nisap miktarı kadar da malı veya parası varsa, Kurban Bayramı için, niyet ederek, bayramın üçüncü günü akşama kadar belli bir hayvanı kesip kurban etmesi vacip olur.

İhtiyaç eşyası; 1 ev, 1 aylık yiyecek, 3 kat elbise, çamaşır, evde kullanılan eşya ve aletler, hizmetçiler, binecek vasıtaları, meslek kitapları ve ödeyeceği borçlarıdır.

Kurban; koyun, keçi, sığır ve deveden birini bayramın ilk üç gününde kurban niyeti ile kesmek demektir. Bir sığır veya deveyi 7 Müslüman ortak alıp kesebilirler. Bu hayvanları, fakire veya hayır cemiyetlerine diri olarak sadaka vermek kurban olmaz.

Kurban kesiminde dikkat edilmesi gereken hususlar
1) Önce diz boyu çukur kazılır. Kurbanın gözleri tülbentle bağlanır. Kıbleye dönük olarak sol yanı üzerine yatırılır. Boğa, tosun gibi büyük baş hayvanların kolay kesilebilmesi için çengele asılması caizdir. Boğazı çukurun kenarına getirilir. İki ön ve bir arka ayakları, uçlarından bir araya bağlanır. Üç kere bayram tekbiri okunur. Sonra, “Bismillahi Allahü ekber” diyerek, deveden başka hayvanın, boğazının herhangi bir yerinden kesilir.

2) Besmele çekilince, hemen kesmek şarttır. Besmele çektikten sonra bıçağı bilerse, Besmeleyi tekrar etmesi gerekir. Besmele çektikten sonra, hayvan yerinden kalkarsa, yatırdığı zaman tekrar Besmele çekmesi gerekir; fakat bir kelime söylemek, bir lokma yemek ve bir yudum su içmek gibi az bir ara vermenin zararı yoktur. Besmele çektikten sonra, elindeki bıçağı bırakıp, başka bir bıçak alsa, Besmeleyi tekrar çekmesi gerekmez.

3) Bir hayvan için Besmele çekildikten sonra, onu bırakıp başka bir hayvan kesilecek olsa, Besmeleyi tekrar çekmek gerekir.

4) Arka arkaya birkaç hayvanı boğazlayacak kişinin, hepsi için ayrı ayrı Besmele çekmesi gerekir; fakat hayvanları, üst üste yatırıp kesecek olsa, bir Besmele kâfidir. Bir hayvanı iki kişi kesse, ikisinin de Besmele çekmesi gerekir.

5) Besmele unutulursa zararı olmaz. Kasten Besmelesiz kesmek haramdır.

6) Hayvanın boğazında yemek, nefes borusu ve iki yanda birer kan damarı vardır. Bu dört damardan üçü bir anda kesilmelidir.

7) Şafii”de, yemek borusuyla nefes borusu kesilirse kâfidir. Ancak gırtlak düğümü baş tarafında kalmalıdır. Gırtlak düğümünün tamamı vücut tarafında kalırsa, kesilen hayvan yenmez.

8) Kurban kesenin, kıbleye karşı dönmesi sünnettir.

9) Solak bir kimsenin, sol eliyle kurban kesmesinde mahzur yoktur. Temiz işleri yaparken, sağdan başlamak sünnet-i zevaiddir, yani müstehabdır. Bir özürle soldan başlamak mekruh olmaz. Yani sol elle kesilen hayvan ve kurban yenir.

10) Bir ihtiyaç varsa, kurbanı bayıltıp kesmek caizdir. Başını bir kerede koparıp kesilen de yenir; fakat öyle kesmek günah olur. Hayvanı ensesinden kesmek haramdır; ama eti yenir.

11) Kurban hayvanını yüzmek için, şişirmek caizdir.

Kurbanın ve her hayvanın yedi uzvunu yemek haramdır
1- Akan kanı,
2- Bevl aleti,
3- Bezleri,
4- Bevl (idrar) kesesi,
5- Safra kesesi,
6- Dişi hayvanın önü,
7- Hayaları. (Koç yumurtası da deniyor.)

Bu yazı kurban kesmenin fazileti hükmü nedir, kurban kesmenin şartları önemi, kurban kesilirken okunacak dua, kurban nasıl kesilir dağıtılır, kurban kesenin yapması gerekenler, kurban kesenin okuyacağı dua kılacağı namaz, kurban kesmek farzmı konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kurban kesenin yapması gerekenler, kurban nasıl kesilir, kurban kesilirken, kurban kesenin yapması gereken ibadetler, kurban kesenin okuyacağı dua, kurban kesilirken okunacak dua, KURBAN KESENLERİN YAPMASI GEREKENLER, kurban kesme, kurban kesenin yapması gerekenlerkurban kesenin yapması gerekenlerkurban kesenin yapması gerekenler, kurban nasıl kesilir yazı