Lenf Bezlerinin Şişmesi ve Lenf Nodu

Vücudun değişik bölgelerine bulunan lenf bezlerinin şişmesinin değişik nedenleri vardır. Ancak lenf bezlerinin şişmesi ve lenf nodu büyümesinin en yaygın sebebi vücutta meydana gelen enfeksiyonlardır. Lenf bezleri şişliği genellikle buna neden olan enfeksiyonu etkisini kaybetmesi ile birlikte inmeye başlar. Ancak 2 haftadan daha uzun süren lenf bezi büyümesi durumlarında Doktora danışmakta fayda vardır.

Lenf bezleri büyük ve küçük lenf bezleri (düğümleri) olarak kabaca 2 ye ayrılılar. Küçük lenf bezlerine lenf nodülleri veya lenf düğümleri adı da verilir. Lenf bezleri vücudun belirli bölgelerinde yoğunlaşan ve adeta bir zincir gibi ardarda dizilen dokulardır. Kasıklarda, boyunda, koltuk altında, ense altında ve çenede lenf bezleri yoğunlaşmaktadır. Lenf bezleri vücudun hemen her yerinde seyrek te olsa bulunurlar. Lenf bezleri lenf kanalları ile vücudu saran bir ağ sistemi oluştururlar. Akkan da adını verdiğimiz lenf sıvısı, vücudu zararlı dış etkenlerden ve enfeksiyon etkenlerinden koruyan lenfosit hücreleri ve antikorlar ile doludur. Lenf sıvısı şeffaf bir sıvı olup hücreler arasında aynen kanda olduğu gibi dolaşım yapmaktadır. Aslında lenf sıvısı kan yolunu da kullanır ve kana karışır.

Lenf Bezlerinin Şişmesi Nedenleri Nelerdir?
Lenf bezleri normal şartlarda bir fındık tanesi büyüklüğündedir. Bazı zamanlarda deri altında konuşlanmış olan lenf bezlerini kolaylıkla hissedebiliriz. Lenf bezleri enfksiyon nedeniyle çok miktarda savaşçı hücre üretmeye başladığında boyutu da büyür ve bir ceviz boyutuna ulaşır. Bu duruma lenf bezlerinin şişmesi adı verilmektedir. Lenf nodu büyümesinin en önemli nedenleri şunlardır:

Enfeksiyon: En genel lenf nodülü şişliği sebebidir

Bağışıklık sisteminin enfeksiyona neden olan bakteriler ve virüsler ile mücadele etmeye başlaması lenf bezlerinin şişmesine neen olmaktadır. Enfeksiyon etkeni bakteri ve virüs bağışıklık sistemi tarafından etkisiz hale getirildiğinde lenf bezleri de eski boyutlarına geri dönerek küçülürler. Bademcik iltihabında boyun ve ense bölgesindeki lenf bezleri şişerken, cilt hastalıklarında ve sivilce enfeksiyonlarında koltuk altı lenf nodu şişmektedir.

Kasık bölgesindeki lenf bezleri neden şişer:
Bu şişliğin olması durumunda bel altı, kasık, bacak gibi kasıktaki lenf bezlerinin bu bölgede oluşan bir enfeksiyonla savaşıldığı sonucunu ortaya koymaktadır.

Diğer yandan bazı kanser türleri de lenf bezleri aracılığıyla vücudun diğer organlarına yayılırlar. Metastaz adı verilen bu yayılma neticesinde boyun, koltuk altı, karın bölgesi, kasık gibi lenf düşümlerinde şişkinlikler meydana gelmektedir. Enfeksiyona bağlı lenf nodu şişkinliğinden farklı olarak kanser hastalıkları neticesinde görülen lebf bezi şişlikleri, ağrısız ve uzun zamanda inmeyen bir hal almaktadır.

Nadiren de olsa bazı ilaçlar, glikojen depolama hastalığı, Kawasaki hastalığı ve sarkodozis, artrit, romatizma gibi bağışıklık sistemini etkileyen hastalıklar da lenf nodu büyümesi sebepleri arasında sayılabilir.

Lenf Bezlerinin Şişmesi Tedavisi
Lenf Bezlerinin Şişmesinin tedavisi bu şişliğe neden olan hastalıkların tedavisine bağlıdır. Misal vermek gerekirse basit bir viral enfeksiyon neticesinde görülen lenf bezi büyümesi için hastalık etkeninin tedavi edilmesi gerekli ve yeterlidir.

Bu yazı lenf bezi nedir, lenf bezi ağrısı, lenf bezinin şişmesi, lenf bezinin büyümesi, lenf bezleri neden şişer, lenf bezleri nedir, lenf bezleri ne işe yarar, lenf bezi nasıl şişer, lenf bezleri iltihabı  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

lenf bezi nedir, lenf bezi şişmesi, lenf nodu nedir, lenf bezleri neden şişer, lenf bezlerinin şişmesi, lenf bezleri, Lenf bezleri ne işe yarar, lenf bezi ne işe yarar, lenf bezi, lenf nodu

8 Comments on Lenf Bezlerinin Şişmesi ve Lenf Nodu

 1. merhaba ben 17 yasındayım ve sağ koltuk altımda bır düüm var ve dokunmadıkça ağrımıyor sizce neyapöalıyım .s

 2. 15 yasında kızım var boynunun sol tarafında sısme oldu doktora goturduk
  kan testı yapıldı temız cıktı.ultrason cekıldı 17x31mm buyuklugunde oldugu cıktı baska vucudunun hıc bır yerınde sısmeler gozukmıyor.tum ıc organlarnını mr cekıldı temız cıktı dr bıyopsı ıstedıler cok korkuyorum yaptırmayı tam teşıs koyamıyorlar.ne yapmalıyım bıyopsı yaptırayımmı yoksa bırazdaha beklıyeyım 30 gun oldu bu sısme yardım edersenız sevınırım tsk

 3. İsmim kadem 3 yaninda oğlum var karin varisi iştahsızlık sikayetiyle da doktora gittik.idrar ve kaka tahlili temiz cıkti utrasson istedi ve sonuç lenfleri. 8*4mm cikti ilaç vermedi kendi geçer dedi 3 hafta oldu hala agrisi var ve kaka yaparken çok agrisi oluyor ter su içinde kaliyo napmaliyim lütfen yardimci olun.

 4. ismim sude,kasıklarımda yumurta gıbı şişme oluştu yakalsık 2 haftadır,bazen ınıyor bazen tekrardan şişiyor ve ben bu durumdan cok korkuyorum,lütfen bilgi verirmisiniz.(sağ ve sol bacaklarımın vajınamla bırlestıgı kısımda olusan yumurta gıbı bı şişlik)

  Cevap: bence doktora gitmenızde fayda var. bunun farklı sebeplerı olabılır. en buyuk ıhtımal kist olması. ama muayene olmadan kesın bırsey soylenmez

 5. Iyi calismalar diliyorum.birhafta once koltukaltimdaki hassasiuetle uyandim.hemen memmeus cekimine girdim.sonucu yaziyorim hocam. Fibroglander dokular heterojendaginiktir.bu zeminde meme parankimindeayrimlanabilen solit kitle sapyanmamistir.her iki memede ozellikle retroareolar alanda dultal kalibrasyon artislari izlenmistir.sol aksillerdebuyigu 13#7mm boyutlarda benign ekojen yahli hiluslu ilimli kortilal hiperplazi gosteren bikac fuziform lam tespit edilmistir. Bana dedikleri lenf bezi ile ilgili ama onemli bisey degil antibiorik verip gonderdoler.sonuc olarak bu ulrtason sonucu aadece meme us ve ben lenf bezlerine ayrica arastirma yapmam gerekio mu tesekkur edioyrum

  Cevap: merak etmeyın bir sorun oldugunu sanmam. ama ıcınızın rahat etmesını ıstıyorsanız 2. bir doktora gitmenızı onerırım

 6. merhaba doktor bey benim 15 yaşında ayağımda su toplaması sonucu boyun ve kasıklarda lenf şişmesi oldu kasıktakiler geçti boyundakiler geçmedi yaşım 35 ilerde problem çıkabilirmi.

 7. Merhaba boynumun sol tarafında lenf bezi çıktı ilk önce boğazlarım şişmişti ve 1 hafta sonra lenf bezi belirdi doktora gittim 1 2 haftaya geçer demişti tam 1 ay oldu ama geçmedi bu nasıl düzelir nasıl iner yardımcı olursanız çok sevinirim

 8. merhaba ,
  size sorum olacaktı annemde yaklaşık 1 aydır boyunnun altında lenf bezi şişmesi var aynı zamanda gece terlemeleri var kan tahlili iyi çıktı şimdi biyobsi yapıldı çok korkuyorum sonraki aşama nedir lütfen cevabınızı bekliyoruz

  Cevap: biyopsinin sonucuna göre bu durum deişir. tahlıl temızse, biyopside buyuk ıhtımal temız cıkacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.