Makat Çatlağı Nedenleri ve Tedavisi

Anüsün dış kesiminde birlikte akıntı ile karışık anüs kaşıntısı ve ağrısı ile karakterize olan anüs çatlaklarına verilen isimdir. Anal fissül, akut olarak görülebildiği gibi kimi bazı durumlarda kronikleşebilmektedir.

Akut durumlar çoğunlukla kabızlık ve dışkı sırasında anüs kaslarını gereğinden fazla sıkmadan dolayı gelişir ve bir hayli ağrılı geçer. Kronik durumlarda ise anüste kaşıntı ve sulanma daha fazla görülür. Oldukça rahatsız edici boyutlara gelen makattaki çatlaklar, özellikle ağrı ve kaşıntı oluşturması nedeniyle sıkıntı yaratmaktadır.

Anal Fissürün Belirtileri
Anal fissürün başlıca belirtileri, anal ağrı, yanma tarzında zonklayıcı olmayan ve 30 dakika ile birkaç saat kadar uzun süren ağrıdır. Kanama da nadiren de olsa makat çatlağında görülür. Hafif pembe kırmızı renkte bir kanı tuvalet kağıdında görebilirsiniz. Kaşıntı sıkça görülür. Kötü bir koku ve terleme benzeri bir akıntı da diğer önemli bir anal fissür belirtisidir.

Anal Fissürün Nedenleri
Anal Fissür yani makatta oluşan çatlakların en önemli nedeni, anüs bölgesindeki mukozanın gereğinden fazla gerilmesidir. Yüzeysel anal fissürlerin görünümü deriyi kağıdın kesmesi gibi oldukça ince olup çıplak gözle görülebilmesi bir hayli zor olmaktadır. Bu tür hafif makat çatlakları kendiliğinden iyileşebilmektedir. Ancak daha derin yaraya dönüşmüş olan makattaki çatlaklar, tedavi edilmedikçe kronikleşebilmektedir. Kronik durumlarda anal sfinkster kasların dışkılama sırasında sürekli kasılması neticesinde anal mukozaya olan kan ulaşımı engellenmekte ve du da Anal Fissür sorununun iyileşmesini geciktirmektedir. Anal fissürün zamanla makatta ülserik yaralara dönüşmesinin ve bir türlü iyileşememesinin nedeni, dışkıda bulunan enfeksiyon yapıcı bakterilerin bu çatlaklara sürekli bir biçimde bulaşmasıdır. Ayrıca Crohn hastalığı ile doğum sırasında oluşan kasılmalar neticesinde de Anal Fissür oluşabilmektedir.

Anal Fissürden Korunma
Makat çatlaklarından korunmanın en kesin ve kalıcı yolu bir dizi korunma tedbirini uygulamaktan geçmektedir. Bunların başlıcaları:

-Dışkılama sırasında ıkınmamak: Ikınmanın Anal Fissüre neden olduğunu yukarıda söylemiştik. Bu nedenle bu zararlı alışkanlığı terk etmemiz gerekiyor.

– Lifli besinler tüketmek: Lifli yiyecekler, dışkılamayı rahatlatır ve kabızlığa çözüm olur.

– Yeteri kadar sıvı almak: Sıvı alımı kabızlığın en doğal çözümüdür. Bu nedenle kabızlığı tedavi etmek aynı zamanda makat çatlaklarının iyileşmesini de kolaylaştırmaktadır.

– Kafein alımını kısıtlamak: Kafeinli içecekler kabızlığa neden oldukları için bu bakımdan çay ve kahve tüketimini azaltmak anal çatlak tedavisi için faydalı olacaktır.

-Diğer yandan ishal de makat çatlaklarının nedenleri arasında önemli bir yere sahiptir. İshalli kişilerde Anal Fissürler bir türlü iyileşmezler. O nedenle Anal Fissürü önlemek için ishali de iyi etmek gerekecektir.

Anal Fissüre iyi gelen bitkiler, yiyecekler ve içeceklerden tüketmek te hem korunma hem de tedavi açısından önemlidir. Peki makat çatlaklarına iyi gelen besinler, meyveler ve sebzeler hangileridir? www.saglikvegebelik.com

Makat Çatlağına Bitkisel Çözüm
Anal Fissür Bitkisel Tedavi amacıyla Aloe vera, elma suyu, kayısı, fesleğen, Pancar, muz, Kaktüs meyvesi, keçiboynuzu, kırmızı biber, kereviz, hindiba Hindistan cevizi, karahindiba, boyotu, keten tohumu, üzüm, Guava tohumu, hünnap, Kivi, meyankökü, mango, nane, melas, zeytinyağı, portakal suyu, papaya, maydanoz, şeftali, armut, trabzon hurması, ananas, yeşil erik, Kuru Erik ve erik suyu, soya, demirhindi çayı, domates suyu, vanilya, ceviz, su teresi, patates gibi lifli ve yağlı yiyecekler bağırakları yumuşatmakta ve anüsü dışkılama esnasında rahatlatmaktadır.

Makat çatlağı nasıl tedavi edilir.
Akut olan makat çatlakları için öncelikle ameliyat dışı çözümleri denemek lazımdır. Ameliyat etkili bir tedavi yöntemi olmasına rağmen hekim tarafından lüzum görülmedikçe tercih edilmemelidir .Neticede bir anüs ameliyatının yaşam kalitemizi ciddi anlamda etkilemesi muhtemeldir.

Bu bakımdan anüs kaslarını gevşetici ve çatlaklardaki sulanmayı akıntıyı ve elbette makat kaşıntısı’nı önleyici kremler kullanmak faydalı olacaktır. Bu bakımdan vazelin, gliserinli kremler, dermovat gibi kortizon kremleri işe yarar. Ancak doktora danışmadan kullanmamalıyız. Diğer yandan son dönemlerde yurt dışında botoks yöntemi ile makat çatlağı tedavisi de oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Makat Çatlağı Ameliyatı
En azından 1-3 ay arası süren makat çatlakları şikayetleri için uygulanan bir tedavi yoludur. Ameliyat neticesinde iyileşme oranı % 95 civarıdır.

Bu yazı makat çatlağına bitkisel çözüm, makat çatlağına ne iyi gelir, makat çatlağına iyi gelen bitkiler, makat çatlağı ameliyatı, makat çatlağı nedir, makat çatlağı belirtileri, makat çatlağı tedavi, makat çatlağı nasıl geçer  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

makat çatlağına ne iyi gelir, makat çatlağı bitkisel tedavi, makat agrısı nasıl gecer, makat ağrısına ne iyi gelir, makat çatlağı nasıl geçer, makat çatlağına bitkisel çözüm, anüs çatlağına ne iyi gelir, makatta çatlak bitkisel tedavi, makat çatlağina iyi gelen bitkiler, fissür bitkisel tedavi

10 Comments on Makat Çatlağı Nedenleri ve Tedavisi

 1. Merhaba site hala aktif mi ? Benim de bebegimde ayni sorun var 4 aylikken basladi ve suan 10 aylik dr lar ne dediyse yaptim ama hala geciremedik 🙁 tavsiyeniz var mi acaba?

 2. Bir bezz al ve onu soğuk su ile biraz ıslat vee poposunun arasınaa koyy rahatlatmassa zeytinyağı sürr beze onuu koyy ben de öyle yaptım kızım şuan gayet iyi…

 3. ÇOK AMAÇLI CİLT ve KAS YATIŞTIRICI BALSAM – drwheatgrass Antioxidant Superbalm
  Buğday Çimi Suyu içeren bu krem Kas tutulması ve diğer fiziksel aktivitelere bağlı diğer Kas rahatsızlıklarını yatıştırmak için dokuların içine derinlemesine nüfuz eden yüksek biyoaktif bir Buğday Çimi Suyu içerir. Özellikle ( İnme ) Felç olmuş hastalarda düzenli kullanımı sonrasında fayda sağladığı gözlemlenmiştir. Özüt; yüksek derecelerde; doğal yolla oluşan antioksidanlar, A, C ve E vitaminleri, fitosteroller, biyoflavonoidler ve amino asitler içerir.

 4. Merhaba benim 3 yaşındaki kızımda var çok zor günler geçiriyoruz daha küçük olduğu için bazı şeyleri anlatamıyorum ne yapabilirim ne olur yardımcı olun popo çatlagindan dolayı tuvalete çıkması hayli zor oluyor lütfen lütfen yardım edin

 5. iyi aksamlar,esimde kabizlik var ve bazen dakikalarla lavobada kaliyor bu yuzden,bazen tuvaletini yaparken hafif kan geliyor,sorum ise budur ki emeliyyat sartmi?bunu dogal yollarla bitkilerle ya yemek tarzini deyismekle tedavisi mumkunmu?ve bu kanin gelmesi ne kadar ciddi?

 6. İyi akşamlar benimde aynı yukarıdakı şikayetlerim var bende tuvaletimi yaparken çok zorlanıyorum acısına inanın zar zor dayanıyorum lütfen napmalıyım cevap veriniz

  Cevap: site içerisinde bu tür sorunlar için kullanılan bitkisel çözümler mevcut. ama ilk önce sorun makat çatlagımı ondan emin olmak gerekir. Size önerim ilk önce muayene olmanız

 7. iki gün boyunca tuvalete çıkamdım çok katı olduğu için ne ileri ne geri hiç bir çıkmadı lavman aldım acıyla tuvaletıı yaptım daha önce böyle şikayetım yoktu şimdı tuvaletımı yaparken çok acıyor çatlak olmuş olabilir mi acaba makatıma baktığımda da yanlardaki deri de düzlük gördüm ağrım var yardımcı olurmusnuz

 8. Bende çatlak vardı doktara gittim. Proctolog ve zirid isimli ilaç verdi. 1 ay geçti sorun düzeldi. Tekrar bir kabızlık yaşadım aynı ağrılar yine başladı. Dışarda bir meme oluştu. Her sabah aç karnına zeytinyağı içiyorum 1 kere de sinemaki çayı içiyorum. Dışkı yumuşak ve ufak olunca sorun olmuyo hep bu şekilde devam ediyorum 1 bunları yapmasam dışkı sert oluyo ve ağrı yaşıyorum. Doktara bir daha gittim o da eski ilaçlara benzer ilaç verdi. Ne yapmalıyım bu durumda acaba

 9. bende yni makat çatlağı var tuvaletimi yaparken çok acıyor evde ne yapabilirim bu acıyı geçirmek için lütfen cevap verin ..

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.