Hemen hemen en çok kullanılan ve en çok satılan salata malzemelerinden birisidir maydanoz. Salatalarda, böreklerde ve daha bir çok yerde seve seve kullanırız. Peki bu yeşil ve sevimli bitkinin faydaları hakkında bilgi sahibi misiniz?

MAYDANOZ: İçeriğinde A, C, E ve K vitaminleri ile demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor mineralleri barındıran bu şifalı bitki her evde haftada mutlaka bir demet tüketilmelidir.

Maydanozun Faydaları: Kimisine göre sadece bir çeşit ot olan bu eşsiz bitki farklı konularda sayısız sorunun  çözülmesi için size yardım edecektir.

– Bağırsakların çalışmasını hızlandırarak sindirimi kolaylaştırır.

– İdrar söktürücü ve  ter atmaya yardımcı özelliği ile vücudu ve kanı temizlemeye yardım eder.

– Kabızlık sorunu için faydalıdır. Mide ve bağırsak gazlarını sökme konusunda eşsiz bir yönü vardır.

– Böbrek taşı ve bağırsak kurdu olanların bol bol maydanoz yemesi bu zararlı maddelerin düşmesini sağlar.

– Kadınlarda adet dönemlerini düzenleyici etkisi vardır. Erkeklerde ise cinsel gücü ve isteği arttırır.

– Selülit ve egzama gibi cilt sorunlarına şifa niteliğindedir. Cilt lekelerini de yok etmeye yarar.

– Bu özelliklerinin yanı sıra İştah açar, Ateşi düşürür, Vücuda ve göze kuvvet verir, Diş etlerini güçlendirir, Kansızlık çekenlere faydalıdır, Halsizliği giderir, Yüksek tansiyonu düşürür, Kalp ve damar hastalıkları, Karaciğer hastalıkları, Romatizma ile kansere karşı koruyucudur.

Maydanoz Nasıl Kullanılır: Yaprakları, kökü ve meyvelerinden faydalanılır. Maydanoz taze olarak salatalarda yenirse besin değerleri kaybolmamış olacağından daha çok fayda sağlar. Kurutulup çay olarak kullanılabilir ama genelde taze taze tüketilmesi daha çok tavsiye edilir. Maydanoz lapa kıvamına getirilip iltihap ve yaraların üzerine sürülürse iyileşmeyi hızlandırır.

maydanoz

Bu yazı maydanozun faydaları zararları yararları suyunun cilde saça faydası kürü ne işe yarar nelere faydalıdır nasıl kaynatılır kullanılır yenir neye iyi gelir kalorisi besin değeri nedir konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

maydanozun kalorisi, bademcik sisigine ne iyi gelir, maydanoz kalorisi, maydanoz lapası neye iyi gelir, maydanoz kürünün zararları, Maydanoz gebe kalmadı zararlimi, maydanoz çok yenirse zararı nedir, maydanoz ce saglik, maydonoz çok yenirse zararlımı, gebelik be maydanoz