Önümüzdeki pazarı pazartesiye bağlayan gece yani 25 Mayıs 2014 gecesi çok özel ve anlamlı bir gün. 2014 yılı içerisinde kutlayacağımız dini günlerin içerisinde önemli bir yer edinen Miraç Kandili bu geceye denk geliyor.

Peki miraç nedir, miraç kandilini neden kutlarız, dini yönden önemi ve anlamı nedir, bu özel ve kutlu geceyi nasıl geçirmek daha hayırlıdır. İşte bu yazı kısa kısa bilgiler vererek miraç kandili hakkında kafanıza takılan her soruya ışık tutacak.

Miraç Kandili Nedir: Miraç Arapçada merdiven anlamına gelmektedir. Aynı zamanda yükselmek ve yukarı çıkmak anlamlarında da kullanılır. Peygamber efendimizin (SAV) yaşadığı bir olaydan sonra bu kutlu gece kandil olarak kutlanmaya başlamıştır. Peki bu olay nedir kısaca bahsedelim.

Miraç Gecesi Neler Oldu: Peygamber Efendimiz bir mucize ile Mekke’deki Mescid-i Haram’dan, Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya ve oradan da göklerin derinliklerine doğru yükselerek ruhen ve bedenen Cenab-ı Hakk’ın huzuruna çıkmıştır. Bu yolculukta kendisine Cebrail Aleyhisselam eşlik ve rehberlik etmiştir.

Hadislerde verilen bilgilere göre Peygamber Efendimizin uykusu sırasında Cebrail gelerek efendimizin göğsünü yarar ve kalbini zemzem ile yıkar. Ardından Burak adı verilen ve cennetten gelen bir binek hayvanına bindirilen efendimiz Beytü’l-Makdis’e getirilir. Burada Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa ve diğer bazı peygamberler tarafından karşılanan efendimiz onlara namaz kıldırır.

Bu noktada kurulan bir miraç (merdiven) ile göğe yükselen efendimiz göğün birinci katında Hz. Adem, ikinci katında Hz. İsa ve Yahya, üçüncü katında Hz. Yusuf, dördüncü katında Hz. İdris, beşinci katında Hz. Harun, altıncı katında Hz. Musa ve yedinci katında Hz. İbrahim ile görüşür.

Efendimiz daha sonra alemlerin rabbi yüce Allah’ın huzuruna kabul edildi. Kendisine ümmetinden Allah’a şirk koşmayanların Cennet’e gireceği müjdelendi, Bakara suresinin son ayetleri verildi ve beş vakit namaz bu gecede farz kılındı.

Miraç Kandili Gecesi Neler Yapılır:  Bol bol Kur’ân-ı Kerim okunmalıdır. Özellikle İsra Sûresi ve Necm Sûresinin ilk ayetleri ile Bakara Sûresinin son ayetleri okunabilir. Peygamber Efendimiz’e (sas) salât ü selâmlar getirilmeli. Kaza ve nafile namazlar kılınabilir. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı. Geçmişte yapılan günahlara samimi ve içten şekilde tövbe ve istiğfar edilmeli. Peygamber duaları başta olmak üzere mü’min kardeşlerine ismen dualar etmeli.

Miraç Kandili Namazı: Miraç kandili gecesi kılınan namaz 12 rekattır. İki rekatta bir selam verilecek şekilde kılınan namazda her rekatta Fatiha suresinden sonra on kere ihlas suresi okunur. Bu namaz yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak saatine kadar kılınabilir. Namaz bittiği zaman selamdan sonra yüz defa:

“Sübhanallahi vel hamdülillahi vela ilahe illallahü vallahü ekber vela havle vela kuvvete illa billahil aliyyül azim” duası okunur.

Ardından da yüz kere istiğfar yapılarak namaz sonlandırılır.

Tüm dostların mübarek Miraç Kandili kutlu olsun. Rabbim daha nice kandilleri bit arada görmeyi nasip etsin.

mirac-kandili-nedir

Bu yazı miraç kandilinin önemi anlamı özellikleri tarihi faziletleri dindeki yeri nedir miraç kandilinde ne oldu kısaca ne neler yapılır yapılmalı nasıl ibadet edilir nasıl namaz kılınır dua edilir tespih çekilir değerlendirilir ne zaman neden kutlanır nasıl olmuştur namazı kaç rekat namazı saat kaçta miraç kandili için yapılacak ibadetler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

miraç kandili önemi, miraç kandili nedir kısaca, miraç kandilinin önemi, miraç kandilinin dinimizdeki yeri ve önemi, miraç kandili, miraç kandilinin özellikleri, mirac kandili ozelligi, miraç gecesinin önemi, miracın önemi, miraç gecesinin önemi nedir