Okul hayatım boyunca en nefret ettiğim konular arasında yer alan mitoz bölünmenin ne olduğunu bile tam anlamak için bu siteyi açmam gerekmiş meğersem. Sizler için mitoz bölünme nedir, mitoz bölünmenin evreleri nelerdir gibi sorulara ışık tutmaya çalıştım.

Mitoz bölünme; amip gibi tek hücreli canlılardan çok hücreli canlılara kadar bütün canlılarda görülen bir bölünme şeklidir. Mitoz bölünmeyle ana hücredeki kalıtım maddesi eşit miktarda yavru hücrelere geçer. Oluşan yavru hücreler tıpatıp anasına benzer. Mitoz bölünmeyle yaralanan ve yaşlanan hücrelerin yerine yeni hücreler meydana getirilir. Özellikle büyümeyi sağlayan, canlının hücre sayısının mitozla artmasıdır. Mitozda,olgun bir hücreden iki yavru hücre meydana getirilir. Mitoz tek hücreli canlılarda üremeyi sağlar.

Hücre bölünmeye başlamadan önce hazırlık evresi geçirir. İki mitoz arasında gerçekleşen bu evreye interfaz denir. İnterfaz bölünmenin esas evresi değildir. İnterfaz canlının normal yaşam evresidir. İnterfazda beslenme; büyüme, biyokimyasal tepkimeler gibi olaylar gerçekleştirilir. Fakat hücre bölünmesine kadar verdiği andan itibaren bölünmeye ait olaylar başlar.

Bu evrede görülen başlıca değişiklikler şunlardır
– Kromozomlar kendisini eşler. Kalıtsal madde miktarı iki katına çıkar.
– Kromozomun eşlenmesi ile iki iplikli hale gelen kromozomun her bir ipliğine kromatit denir. Kromatitler birbirlerine sentromerlerle bağlıdır.
– Sentroiller kendisini eşler.
– Hücrede ATP sentezi, RNA, protein sentezi, büyüme gibi metabolik faaliyetler çok hızlıdır.

Çekirdek Bölünmesi: İnterfaz dışında çekirdek bölünmesi, profaz, metafaz, anafaz, telofaz olmak üzere birbirini takip eden dört evrede tamamlanır.

Profaz: Ağsı bir yapı gösteren kromatin ipliği,helezon şeklinde kıvrılarak kısalıp kalınlaşır ve kromozomları oluşturur. Kromozomlar profaz evresinde görülebilir duruma gelir. İnterfazda eşlenen sentroiller (hayvan hücresinde) aynı kutuplara giderken aralarında iğ iplikleri oluşur. Profaz evresinin sonuna doğru çekirdek zarı ve çekirdekçiğin erimeye başladığı görülür.

Metafaz: İğ ipliklerine tutunan kromozomlar hücrenin ekvator düzlemine dizilir. Kromozomların en belirgin görüldüğü evre metafaz evresidir.Her bir kromozomun sentromeri belirgin olarak ikiye bölünür ve kromatitler tam olarak birbirinden ayrılır. Sentromerlerin ayrılması bütün kromatitlerde aynı zamandadır. Kromatitler sentromerleri ile iğ ipliklerine tutunurlar ve zıt kutuplara gitmek üzere harekete geçerler.

Anafaz: Kromatitlerin kutuplara hareketi tam olarak bu evrede görülür. Kromatitler birbirinden ayrıldıktan sonra kardeş kromozomlar olarak adlandırılırlar. Kardeş kromozomlar kutuplara ulaştığı anda anafaz evresi tamamlanır.

Sitoplazma Bölünmesi: Çekirdek bölünmesi tamamlanınca hücre sitoplazma bölünmesi geçirir. Sitoplazmabölünmesi bitki ve hayvan hücresinde farklılık gösterir. Hayvan hücresinde sitoplazma bölünmesi boğumlanma ile gerçekleşir.

Bu yazı mitoz bölünme nedir, mitoz bölünme nerelerde görülür, mitoz bölünme neyi sağlar, mitoz bölünme neye yarar, mitoz bölünme nasıl gerçekleşir, mitoz bölünmenin özellikleri önemi, mitoz bölünmenin evreleri aşamaları nelerdir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

mitoz bölünme evreleri soruları, mitoz bölünme evreleri, mitoz bölünme nedir, yatak odasında reiki, mitoz bölünme evreleri pano üzerinde anlatımlı, mitoz bölünme, mitoz bölünme evreleri ve önemi, iki mitoz bölünme arasındaki hazırlık evresine verilen isim nedir?, mitoz bölünme nedir nasıl olur, mitoz bölünme nerelerde kullanılır görülür ne işe yarar