Mum geçmişte genel olarak bir ihtiyacın ürünü, günümüzde ise daha çok dekoratif ve görsellik amaçlı olarak kullanılan bir gereç.

Geçmiş yıllarda elektrikler kesildiğinde gaz lambaları ve gaz ocakları varken, ilerleyen dönemde yerini mumlar aldı. Daha sonraları ise mumlar da görevini bitirdi ve artık aynı amaç için elektrikli, pilli lambalar ve fenerler mevcut.

İlerleyen teknoloji sonrasında mumlar artık neredeyse tamamen dekoratif amaçlı kullanılmaya başlandı. Baş başa bir akşam yemeğinde ya da evin içerisindeki atmosferi değiştirmek için hanımların neredeyse tümü artık mum kullanıyor. Bunu bilen mum üreticileri de hem değişik renklerde hem de değişik kokularda çok özel mumlar üretiyorlar.

Neyse lafı biz çok uzattık artık gerçek konumuza dönelim. Teknoloji ne kadar ilerlese de değişmeyen tek şey var o da; mum yakıldığında yere, elbiselere, duvara, halıya, koltuğa, masaya dökülen mum lekeleri. Bu konuda teknoloji pek bir şey yapamasa da pratik ev hanımları bu sorunu çözmüş görünüyor.

Size vereceğim ufak tavsiyeler ile mum lekesini halıdan, masadan, duvardan, koltuktan, elbiseden kolayca çıkarıp hiç iz kalmadan mum lekesi sorununu hallediyorsunuz.

– İlk olarak mum lekesi bulunan noktaya buz torbası koyun ve bir süre bekleyin. Buzun etkisiyle mum lekesi gevşeklik kazanacak ve kolayca olduğu noktadan kazınacaktır.

– Mum lekesini kazıma işleminden sonra ütü ve kese kağıdı hazırlayın. Kese kağıdını mum lekesinin üzerine yerleştirin ve üzerine sıcak ütü basın. Bu şekilde mum lekesi yerinden kalkar ve kese kağıdına geçer. Bu işlem sırasında kese kağıdını 2 kat yapmanızı öneririm.

Bu öneriler koltuk, halı ve kumaş üzerinde etkili olmaktadır. Masa üzerine dökülen mum lekesi için ise kazıma işlemi yaptıktan sonra alkollü bir sıvı ile silmeniz önerilir.

Parke gibi zeminlere dökülen mum lekesi için ise kazıdıktan sonra keten yağı ile parkeyi parlatmanız tavsiye edilir.

Bu yazı mum lekesi nasıl çıkar temizlenir geçer temizlenir geçirilir halıdan koltuktan parkeden perdeden elbiseden kumaştan kıyafetten mobilyadan mum lekesini ne çıkarır ne çıkartır mum lekeleri nasıl çıkar konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

mum lekesi nasıl çıkar, mum lekesi nasıl gecer, mum ne ile temizlenir, mum lekesi nasıl çıkarılır, kıyafetten mum lekesi nasıl çıkartılır, koltuğa dökülen mum nasıl çıkar, masaya dökülmüş mum nasıl çıkar, duvardan mum lekesi nasıl çıkar, dökülen mum nasıl çıkar, çarşaftaki mum lekesi nasıl çıkar