Muzun Faydaları

Muz meyvesi: Besin değerleri yüksek olan bir meyvedir. B6 vitamini, potasyum ve folik asit (B9 vitamini) bakımında çok zengin bir besin olan muzda B1, B2, C, D, E ve P vitaminleri ile magnezyum, bakır, demir ve fosfor mineralleri de bulunur.

Muzun Yararları: Muz özellikle mideye çok faydalıdır. Mideyi güçlendirir ve koruyucu etkilerinden dolayı, ülser ve gastrit rahatsızlığı olanlara çok iyi gelir. Kabızlığı giderir. Böbrek iltihabı ve bağırsak hastalıklarında da yararlıdır. Kandaki kolesterol oranını düşüren muz, kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur.

Rahatlatıcı etkileri ile stresi azaltır ve tansiyonu düşürür. Adet sancılarını azaltır. Vücudun ve beynin yorgunluğunu giderir. Enerji verir. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Kemik gelişimini destekler. Krampları engeller. Öksürüğe ve göğüs ağrılarına iyi gelir.

Muz Nasıl Kullanılır: Muz taze olarak yenmesinin yanında, yüz ve cilt bakımında da sıklıkla kullanılır. Cildi besler ve temizler. Muz, limon suyu ile merhem haline getirilip egzama üzerine sürülürse faydası görülür. Tam olgunlaşmamış olan muzun hazmı biraz zor oluğundan muzu olgun olarak yemek gerekir. Ülkemizde muz taze olarak tüketilirken muzun anavatanı olan ülkelerde kızartması da yapılmaktadır.

Bu yazı muzun faydaları, muzun zararları, muzun yararları, muzun besin değeri, muzun kalorisi, muz neye iyi gelir, muz nasıl kullanılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

muzun faydaları ve zararları, muzun zararları, gebelikte muz yemenin faydaları, gebelikte muzun faydaları, gebelikte muz, gebelikte muz yemek, muz faydaları ve zararları, fazla muz yemek zararlımı

6 Comments on Muzun Faydaları

  1. muz bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. muzun faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

  2. muz ülkemizde yetişmeye başladıktan sonra sofralarımıza daha çok gelmeye başladı. hatırlıyorumda eskiden ayda yılda bir kere muz yerdik. şimdi çok ucuz ve halkımız çok faydalı ve yararlı bu besin maddesini bol bol yemeli

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.