Hoş kokusu ile mutfaklarımıza giren nanenin faydaları sadece bir bitki olarak kalmıyor. Nane yağının da evimize girmesi ile her anlamda nane güzelliği ve kullanımı yaşanıyor.

İster kurusu, ister tazesi, isterse de yağı ile olsun nane kokusunu sevmeyen pek yoktur. Gerçi bu nane yağı sevmeyen az kitlenin en başında da ben geliyorum ama bu durum nane yağının faydalarını yazmam için bir engel değil.

Nane hemen herkese tazeliği ve ferahlığı hatırlatan bir koku yayar. Güzel kokusu ile yemeklere lezzet katmasının yanı sıra sağlığımız, güzelliğimiz ve günlük hayatımız için özellikle konsantre halde bulunan nane yağı ile bir mucize haline dönüşür. İşte bu yazımızda nane yağının kullanımı ve faydaları hakkında size bilgi vermek için yazıldı.

Nane Yağının Faydaları
– Hıçkırıktan şikayetçi olanlar enselerindeki omurları sayarak sırta doğru üçüncü omurun her iki tarafına da birer damla nane yağı koyarsa kısa bir süre içinde geçtiğini farkedecektir.

– Vücudun ağrılı bölgelerinde, açık yara yoksa bir iki damla nane yağı ile bölgeye masaj yapılır.

– Çok yorgun ve halsiz hissedildiğinde nane yağını koklamak enerji verir.

– Konsantrasyon güçlüğünde bulunulan ortama nane yağı koyularak solunuma karışması saplanmalı ya da burnun altı- dudağın üst kısmına çok küçük bir damla sürülmelidir.

– Kötü ağız kokularında bir damla dil üzerine damlatılır.

– İştahı kesmesi ve çok yemeyi önlemesi için bir dakika kadar nane yağı koklanır.

Araç tutmalarını engellemek ve oluşması halinde geçirmek için alın, göğüs ve midenin üzerine birer damla nane yağı koyulmalıdır.

– Ayakların güç içindeki yorgunluğunu atmak için ılık su içine 2-3 damla nane yağı damlatılarak ayaklar içinde bekletilmelidir.

– Cilt kaşıntılarında açık yara yoksa bölge 1 damla nane yağı ile ovulmalıdır.

Mide bulantısında mide üzerine 1-2 damla damlatılarak masaj yapılmalıdır.

Mide ekşimesinde içilen çayın içine 1 damla nane yağı damlatılması faydalıdır.

– Baş ağrısında şakaklar ve sinüslerin üzeri, alın ve boynun arkası nane yağı ile gözlere değmeden ovulmalıdır.

– Yüksek ateşte ayakların altı 1-2 damla nane yağı ile ovmak faydalıdır.

Nane yağının diğer alanlarda kullanımı
– Hamam böceği, fare, karınca gibi istenmeyen misafirlerin gelişini önlemek için bir pamuğa 2-3 damla nane yağı damlatılarak evin giriş noktalarına yerleştirilir.

– Taze boya kokusunu gidermek için sıcak suyun içine 15 ml. nane yağı dökülmeli ve ortamda bir süre bırakılmalıdır.

– Bitkilerdeki yaprak bitlerini öldürmek için 1 fincan suya 4-5 damla nane yağı eklenerek spreyli bir şişe ile yapraklara sıkılmalıdır.

– Evcil hayvanlardaki kenelerin başına pamuklu çubuğa damlattığınız nane yağını sürün. Kısa bir süre beklediğinizde yapıştığı yerden ayrılacaktır.

NANE YAĞI HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı nane yağının faydaları ve zararları cilde dudaklara saça faydası yapılışı kullanım alanları neye iyi gelir nerede bulunur ne kadar nereden alınır nerelerde satılır nasıl çıkarılır yapılır kullanılır sürülür hazırlanır seyreltilir çıkar içilir üretilir fiyatı yapımı kapsülü nane yağı üretimi ekşi göze kaçarsa ne olur konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

nane yağı neye iyi gelir, nane yağı ne işe yarar, nane ruhu nasıl kullanılır, nane ruhu, nane yağının saça faydaları, nane yağı ne işe yarar nasıl kullanılır, nane yağının faydaları ve kullanımı, nane yağı nelere faydalıdır, nane ruhu yağı ne işe yarar, nane ruhu fiyatı