Nohut: Besin değeri ve kalorisi yüksek bir sebze olan nohut oldukça besleyicidir. Bol miktarda nişasta ve azot içermesinin yanında bitkisel protein ve B vitaminleri ile demir, kalsiyum, fosfat ve fosfor gibi mineraller açısından zengindir. 100 gr. nohut 360 kalori, yaklaşık 20 gr bitkisel protein, 5 gr. yağ ve 61 gr. karbonhidrat içerir.

Nohutun Faydaları: Vücudu kuvvetlendirir. Beyinsel ve zihinsel yorgunluğu giderir. İştah açar. Mideyi kuvvetlendirir, bağırsakları yumuşatır ve bol idrar söktürür. Anne sütünü arttırır.

Vücuttaki damarları açar. Cinsel isteği ve gücü arttırır. Sesi açar ve öksürüğü keser. Göğüs kanserine karşı koruyucudur. Vücutta fazla su toplanmasını önler. Östrojen hormonunu dengeleyici etkisi ile özellikle menopoz döneminde faydalıdır.

Nohut Nasıl Kullanılır: Yemeklerde sebze olarak kullanılır. Ayrıca, leblebi yapımında da kullanılır. Nohut toz haline getirilip derideki yara ve kaşıntılara sürülürse iyi gelir.

Bu yazı nohutun faydaları, nohutun zararları, nohutun kalorisi, nohutun yararları, nohutun faydaları nelerdir, nohutun besin değeri, nohutun kalorisi, nohutun özellikleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelikte nohutun faydaları, nohutun özellikleri, nohutun faydalari, gebe nohut faydası, gebelikte nohut yemenin faydaları, Nohutun Kalorisi, semiz otuve östrojen hormonu, nohut yemenin faydaları, nohut tozu faydalari, Nohut bitkisi