Bugün Arefe Günü. Artık bayrama sadece sayılı saatler kaldı. Ramazan Bayramı kadar olmasada, Kurban Bayramında da sofralarımız için birbirinden lezzetli tatlılar yapıyoruz. Biz bu bayramda bir Oktay Usta tarifi olan cevizli bayram tatlısının yapılışını anlatımlı olarak anlatacağız.

HAZIRLANIŞI: Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağını karıştırma kabına koyuyoruz. Yoğurdu ve sirkeyi döküyoruz. Yumurtaları da karıştırma kabına kırıyoruz. Bu malzemeleri iyice karıştırıyoruz. Vanilyayı, kabartma tozunu, pudra şekerini ve irmiği ilave ediyoruz.

9 çorba kaşığı tepeleme un koyuyoruz ve karıştırıyoruz. Hamuru yuvarlıyoruz ve merdaneyle açıyoruz. Bir büyük papatya kalıbıyla hamurdan parçalar kesiyoruz. Tamamen kalıpla hamurları kestikten sonra yarısının ortasını daha küçük papatya kalıbıyla kesiyoruz. Yumurtanın sarısını ve akını ayırıyoruz. Ortası delik olmayan hamurları yağlanmış fırın tepsisine diziyoruz.

Hamurların kenarlarına yumurta akı sürüyoruz. Ortasını kestiğimiz hamurları da diğer hamurların üzerine yapıştırıyoruz. Üstlerine yumurta sarısı sürüyoruz. Ortadaki boşluğa da kırılmış ceviz koyuyoruz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Şerbeti malzemelerini bir tencerede kaynatıyoruz. Tatlı fırından çıkınca sıcak şerbetini gezdirerek döküyoruz.

CEVİZLİ BAYRAM TATLISI
200 gr. tereyağı
2 çorba k. yoğurt
2 çorba k. pudra şekeri
2 yumurta
2 çorba k. irmik
1 pk. vanilya
1 pk. kabartma tozu
2 çorba k. sirke
ustasından un ölçüsü

DOLGUSU İÇİN: Ceviz.

ÜZERİ İÇİN: 1 yumurta.

ŞERBETİ İÇİN: 4 su b. toz şeker, 4 su b. su, 1 dilim limon.

Bu yazı bayram tatlısı tarifi, bayram tatlısı çeşitleri, bayram tatlısı nasıl yapılır, bayram tatlısı ne yapsam, bayram tatlısı ne yapabilirim, oktay usta bayram tatlıları tatlısı, cevizli bayram tatlısı tatlıları, kurban bayramı tatlısı ramazan bayramı tatlıları çeşitleri konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

kurban tatlıları, ortası delik tatlı çeşitleri