Oktay Usta‘nın eşi benzeri olmayan tatlı tariflerini vermeye devam ediyoruz. Bu yazımızda çikolatanın büyüsüne kapılanlar için muhteşem lezzet çikolatalı sufle tarifini ve nasıl yapıldığını sizlere anlatacağız.

Malzeme Listesi
1 Su Bardağı Toz Şeker
4 Adet
Yumurta
2 Yemek Kaşığı Tereyağı
3 Su Bardağı Süt
2 Yemek Kaşığı Kakao
4 Yemek Kaşığı Un
160 Gram Bitter Çikolata

Üzeri İçin: Dondurma

Hazırlanışı
Tencereye tereyağını alıyoruz. Ocağa alıp, erimeye bırakıyoruz. Tereyağı eridikten sonra üzerine unu boşaltıyoruz.

Çırpma teliyle karıştırarak kavuruyoruz. Unun kokusu çıktıktan sonra üzerine soğuk sütü boşaltıyoruz. Çırpma teliyle sürekli karıştırarak pişirmeye devam ediyoruz. Kremanın kıvamı koyulaşıp, kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Üzerine toz şekeri boşaltıyoruz. Karıştırıyoruz. Daha sonra bitter çikolatayı ve Kakaoyu da tencereye ilave ediyoruz. Karıştırıyoruz. Kremanın sıcaklığıyla çikolatalar da kolaylıkla eriyecektir. Daha sonra yumurtaların akını ayrı bir kaseye alıyoruz.

Sarılarını da suale tenceresine ilave ediyoruz. Bir yandan da ocağın altını yakıp, çırpma teliyle sürekli karıştırıyoruz. Böylece suflenin kreması daha parlak olacaktır. Ayrı kaseye aldığımız yumurta aklarının üzerine biraz tuz serpiyoruz.

Mikserin yüksek hızında karıştırıyoruz. Kâseyi ters çevirdiğimizde akmayacak kıvamda olana kadar karıştırmaya devam ediyoruz. Ocakta kaynayıp, kıvamın alan sufleyi, köpürttüğümüz yumurta akının üzerine boşaltıyoruz. Karıştırıyoruz.

Sufleyi fincanda hazırlayacağımız için porselen çay fincanları kullanıyoruz. İsterseniz fırın sufle kaplarını da kullanabilirsiniz. Porselen çay fincanlarını ilk önce oda sıcaklığında yumuşayan margarinle yağlıyoruz. Daha sonra üzerine pudra şekeri koyup, bardağı sağa sola çevirip, bardağın içini pudra şekeriyle kaplıyoruz.

Daha sonra bardağı ters çevirip, içindeki fazla pudra şekerini boşaltıyoruz. Bardakların içlerine kepçe ile sufle karışımını dolduruyoruz. Bardakların üzerinde 1 parmaklık boşluk bırakıyoruz. Hazırladığımız çay fincanlarını fırın tepsisine diziyoruz.

Yaklaşık olarak 10 fincan çıkacaktır. Daha sonra önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. 10-15 dakika pişirmemiz yeterli olacaktır. Suflenin yanında dondurmayla servise hazırlıyoruz.

Bu yazı çikolatalı sufle tarifi, çikolatalı sufle nasıl yapılır, resimli anlatımlı oktay usta çikolatalı sufle yapılışı, çikolatalı sufle malzemeleri kalorisi oktay usta çikolatalı sufle yapılışı nasıl yapılır tarifi anlatımı konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

oktay usta sufle tarifi, sufle tarifi oktay usta, oktay usta sufle yapılışı, oktay usta sufle, süfle tarifi anla, sufle nasıl yapılır oktay usta, oktay usta sufle tarifi vidyosu, sufle yapimi anlatimli, cikolatali sufle, ocakta sufle yapılırmı