Malzeme Listesi: 150 Gram Tereyağı, 5 Su Bardağı Un, 2 Su Bardağı Ceviz, 1 Çay Bardağı Sıvıyağ

Şerbeti İçin: 3 Su Bardağı Süt, 4 Su Bardağı Toz Şeker, 2 Su Bardağı Su

Hazırlanışı
Geniş bir tencereye suyu boşaltıyoruz. Üzerine sütü de boşaltıyoruz. Ocağa alıyoruz. Kaynamaya bırakıyoruz.

Su ve süt kaynadıktan sonra üzerine şekeri boşaltıyoruz. Kısık ateşte kaynatıyoruz. Ayrı bir tarafta geniş ve yayvan bir tencereye tereyağını ve sıvıyağını alıyoruz. Tereyağı eridikten sonra üzerine unu ilave edip, tahta kaşıkla karıştırarak kavuruyoruz.

Unun rengi iyice sarardıktan sonra üzerine cevizleri ekliyoruz. Kavurmaya devam ediyoruz. Cevizlerin rengi de değiştikten sonra üzerine kaynamakta olan şerbeti döküyoruz. Bu arada dikkat edilmesi gereken nokta; şerbeti tencereye döktükten sonra helvadan çok buhar çıkacağı için, yüzümüzü tencereye getirmeden karıştırıyoruz.

Hemen tencerenin kapağını kapatıyoruz. Ocağın altını kısık ateşe düşürüyoruz. Helvanın buharı azalmaya başlayınca, iyice karıştırıp, ocağın altını kapatıyoruz. Dinlenmeye bırakıyoruz.

Helvanın sıcaklığı çıktıktan sonra şekil vererek servise hazırlıyoruz. İsterseniz helvanın şekeri az gelirse, helvanın sıcaklığıyla şeker ekleyip, karıştırabilirsiniz.

Bu yazı oktay usta un helvası tarifi, un helvası nasıl yapılır, un helvasının kalorisi yapılışı malzemeleri, resimli anlatımlı açıklamalı oktay usta un helvası tarifi nasıl yapılır yapılışı un helvası oktay usta konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

un helvası nasıl yapılır oktay usta, un helvası yapılışı oktay usta, un helvası tarifi oktay usta, sütlüun helvası tarifi videoları anlatımlı, oktay usta un helvası nasıl yapılır, oktay usta un helvası tarifi, ustadan un helvası tarifi, oktay ustadan pankek tarifi, oktay usta yn helvası tarifi, oktay usta un helva tarifi