Bebeklerimiz için örgü tarifleri vermeye devam ediyoruz. Bugün biraz değişik bir örgü yapılışını anlatacağız. Hep kıyafet ya da elbise anlatmakla olmaz.

Bugün bizlerin çocukluğundan kalan ama ne yazık ki bebeklerimizin neredeyse hiç şahit olmadığı bir örgüyü anlatalım istedik. Bu yazımızda örgü bebek tarifi ya da örgü bebek oyuncağının nasıl yapıldığını göreceksiniz. Umarım örgü bebek yapılışını ve yapımını anlatımlı olarak seversiniz.

Bebeğin başından başlıyoruz.

Püf noktası: Bebeğimizin güzel, pütürsüz bir yüzü olması için, baş kısmını mümkün olduğunca sıkı örüyoruz.

3 zincir, 6 sık iğne, 12 sık iğne, 24 sık iğne, 36 sık iğne, 36 s. i., 7 sıra daha 36 sık iğne yapıyoruz.

Toplam 9 sıra 36 sık iğne yapmış olacağız.

Bu aşamada saçları yapıyoruz.

Saçları her ilmeğe geçirerek, 3-4 sıra yapabilirsiniz. Saçlar bitince, 28 sık iğne, eksiltmeye başlıyoruz. 23 sık iğne

Yüz bölümünü işliyoruz, eksiltmeye devam ettikçe iyice dolduruyoruz, bebeğin kafası kalıp gibi olmalı, sıkınca sert olmalı.

18 sık iğne, 11 sık iğne boyuna geçiş, tablo 5 , kafanın içi iyice doldurulmalı. 11 sık iğne bu aşamadan sonrasını sıkı örmüyoruz,  normal orta hatta biraz gevşeğe yakın olmalı ilmeklerimiz.

22 sık iğne, bu sırada elbiseyi öreceğimiz ipe geçiş yapıyoruz, 22 sık iğne omuz bölümü, 6 sıra daha 22 sık iğne örüyoruz, yani toplam 8 sıra 22 sık iğne olacak. Burada bırakıp, kolları örüyoruz.

Kol için; (orta-gevşek arası örüyoruz, tam gevşek değil, gevşeğe yakın.) Krem rengi ile, 3 zincir, 4 s. i. 8 s. i., 10 sıra daha 8 sık iğne örüp, elbise rengi ipe geçiyoruz. 8 sıkı iğne, 8 sık iğne.

Kolları dikiyoruz. Tekrar bebeğimize devam ediyoruz. 22 sık iğne, 22 sık iğne ördükten sonra,

Burası anlatması en zor yer, etek ve bacağın birleşim yeri için burada ilmek ayrımı yapacağız. 22 ilmek öreceğiz yine ancak tığ ile deliğe batarken, her zamanki gibi iki ipi birden değil, sadece ilmeğin içe yakın ipini alacağız, ilmeğin diğer taraftaki ipi daha sonra elbisenin eteğini öreceğimiz için bekleyecek.

15 sık iğne, içe doğru kıvırıyoruz, eteğin alt iç kısmı kapanıyor. Elyafları gövdeye dolduruyoruz. 8 sık iğne, 4 sık iğne etek altı kapanıp, düğümleniyor.

Bacak: Kol ile aynı yaptım, ancak isterseniz, 1 ya da 2 sık iğne fazla örerek biraz daha kalın yapabilirsiniz. 3 zincir, 4 sık iğne, 8 sık iğne, 8 sık iğne, 8 sık iğne, Krem rengi ile, 17 sıra daha 8 sık iğne.

Bazen kol ya da bacaklarda, her ikisini de aynı ilmek sayısı ile ördüğümüz halde, boyutları farklı olabiliyor, bu durumda göz kararı biraz daha örünüz. Bacakları elyaf ile hafif doldurup dikiyoruz. Şimdi, etek altını kapatırken ilmeğin iç kısmını aldığımız-kullandığımız yere geliyoruz.İlmeğin dış kısmına, ipimizi bebeğin arkasından düğüm yapıp, her deliğe 2 sık iğne olacak şekilde örüyoruz.

Sonraki sıralarda, arttırmadan her deliğe 1 sık iğne olacak şekilde 7-8 sıra örüp, bebeğin elbisesini tamamlıyoruz.

Bu yazı örgü bebek yapımı, örgü bebek yapılışı, örgü bebek nasıl yapılır, örgü bebek nasıl örülür, örgü bebek yapımı anlatımlı, örgü bebek yapımı modelleri, örgü bebek yapımı, örgü bebek yapılışı konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

örgü bebek yapımı, örgüden bebek yapimi, örgü bebek yapımı modelleri, örgü bebek yapımı anlatımlı, orgu bebek yapılısı, ipten bebek nasıl yapılır, örgü oyuncak bebek yapımı anlatımlı, örgü bebek nasıl yapılır, ipten bebek yapımı, örgü oyuncak yapımı anlatımlı