Özgüven herkesin sık sık duyduğu ama tam olarak kelime anlamını açıklayamadığı, buna rağmen yaşayarak gördüğü bir duygu veya his olarak nitelendirilebilir. Bu yazımız özgüven hakkında her türlü bilgiyi vermek için yazılmıştır. Özgüvenin tanımından eksikliğine kadar herşeyi yazımızda  bulabilirsiniz.

Birçok kişinin günlük başına gelen birçok duruma göre kendileri hakkındaki hisleri ve düşünceleri değişkenlik gösterebilir. Sınavdan aldığınız sonucun başarı derecesi, arkadaşlarınızın size karşı tavırları, romantik ilişkilerinizdeki iniş ve çıkışlar gibi her durum sizin üzerinizde geçici bir etki bırakır.

Özgüven ise bu tarz durumlarla bağlantılı olan iniş ve çıkışlardan biraz daha bağımsız ve daha temel bir olgudur. İyi bir özgüvene sahip kişilerin günlük deneyimler karşısında yaşadığı inişler ve çıkışlar, kendileri hakkındaki düşüncelerini belirli bir ölçüde etkiler. Ancak bunun tersi olarak özgüveni düşük olan kişiler için günlük dalgalanmalar, kişinin kendisini nasıl gördüğünü önemli derecede etkilemektedir.

Özgüven Nasıl Oluşur?
Özgüven, kişinin diğer insanlarla olan deneyimleri ve aktiviteleri sonucunda oluşturduğu kendi imajının yansıması olarak gelişir. Kişinin çocukluk dönemi boyunca yaşadığı deneyimler özgüvenin şekillenmesinde en önemli paya sahiptir. Büyüme sırasında elde edilen başarılar, başarısızlıklar ve ailenin, öğretmenlerin, ekip arkadaşlarının ve önem verilen etraftaki tüm kişilerin kişiye davranış şekli özgüveni şekillendirir.

Sağlıklı bir özgüvene katkıda bulunan çocukluk deneyimleri şöyledir
• Çocuğun sözünün dinlenmesi
• Çocuk ile saygılı konuşulması
• Çocuğa yeterli ilgi alaka gösterilmesi
• Çocuğun başarılarının farkına varılması ve hatalarının kabullenilmesi

Çocuğun özgüvenini azaltacak deneyimler
• Sert bir şekilde eleştirilmesi
• Fiziksel, duygusal veya seksüel olarak kötüye kullanılması
• Görmezden gelinmesi ve aşağılanması
• Her şeyi mükemmel yapması beklenmesi.

Düşük kendine güvenin sonuçları
• Kendine güvenin az olması kişi üzerinde yıkıcı bir tahribat yaratabilir. Bunlar:
• Endişe, stres ve yalnızlık oluşturması.
• Romantik ilişkilerde ve arkadaşlıklarda problemler yaratması.
• Akademik ve iş performansını ciddi şekilde sekteye uğratması.

Kendine güveni geliştirmenin üç adımı
Çok hızlı ve kolay bir değişim süreci olması pek olası değildir. Ancak kişinin öncelikle değişime inanması gerekir. Bundan sonraki aşamada izlenebilecek üç adım aşağıdaki gibidir

1. Adım: İçinizden gelen sese kulak vermeyin
Kişinin kendine güvenini arttırması için yapması gereken ilk şey sürekli negatif mesajlar gönderen iç sese meydan okumasıdır. İç sesten gelen eleştiriler ve bunlarla başa çıkma yöntemlerine birkaç örnek şu şekilde olabilir:

İnsafsızca kırıcı olan iç eleştiri: “İnsanlar benim sunumumu iyi bulduklarını söylüyorlar ancak olması gerektiği kadar iyi olduğu hiç olmadı. İnsanların yüzüme gözüme bulaştırdığımı fark etmediğine inanamıyorum. Bu konuda tam bir dolandırıcıyım.” Karşı duruş: “Herkes çok beğendi. Belki tam anlamıyla mükemmel değildi ancak bu sunum için çok çalıştım ve iyi iş çıkardım. Kendimle gurur duyuyorum.”

İç ses hayalci bir üslupla genelleme yapar: “Testten F alışım. Bu derste anlatılan hiçbir şeyi anlayamıyorum. Tam bir idiyot gibiyim. Neden bu kadar aptalım? Artık bu derside bu okulu da bırakıp gitmeliyim.” Karşı duruş: “Bu testten çok düşük not aldım ancak ev ödevlerimi sorunsuz bir şekilde tamamladım. Anlayamadığım birkaç konu var ama daha fazla çalışırsam onları da anlayabileceğimi düşünüyorum.”

İç sesten saçma fikirler çıkar: “Çok kızgın görünüyor. Bana hiçbir şey söylemedi ama bunu benden hoşlanmadığı için yaptığını biliyorum.” Karşı duruş: “Çok kızgın görünüyor ancak benimle bir alakası yoktur sanırım. Belki de kendisine sormalıyım.”

İç ses kıyamet habercisi olur: “ Buluşma için beni aramadı. Çok utangacım ve kimse beni sevmiyor. Hiçbir zaman bir sevgili bulamayacağım. Hep yalnız kalacağım.” Karşı duruş: “Sanırım benimle buluşmak istemiyor. Ancak o olmazsa başkası olur. Nihayetinde beni beğenip benimle ilgilenecek birileri ile muhakkak karşılaşacağım. “

2. Adım: Kendinize merhamet etme alıştırması yapın
İç sesinizden gelen eleştirileri göz ardı etmek çok önemli bir adımdır ancak tek başına yeterli değildir. Kendinize merhamet etme alıştırması bir anlamda başkalarına karşı olan davranışlarınızda oluşturduğunuz empatiyi kendiniz için de gerçekleştirmeniz demektir. Bir arkadaşınız zor zamanlardan geçtiği zamanlarda, yüksek ihtimalle ona daha fazla ilgi gösterip desteklersiniz.

Aynı muameleyi kendiniz de hak ediyorsunuz. Özellikle zor zamanlardan geçerken kendinizi değerlendirmeye odaklanmak yerine işler zora girdiğinde kendinizi anlamaya ve kendinizle ilgilenmeye çalışın. İstediğiniz şeyleri yapamadığınız zaman kendinizi affedin. Kendinizi eleştirmek yerine nazik davranmayı deneyin. İnsan olduğunuzu ve insanların hata yapabileceklerini aklınızdan çıkarmayın. Hislerinizin farkında olarak herhangi bir durumda kötü hissettiğiniz zaman, kendinizi dengeli bir şekilde bu acıyı yaşaması için serbest bırakın.

3. Aşama: Diğerlerinden yardım alın
Diğer insanlardan yardım alma konusu, bir insanın özgüvenini geliştirmesi için en zor ama en önemli aşamalarından biridir. Özgüveni düşük olan kişiler genellikle başka insanlardan yardım talep etmezler çünkü bunu hak etmediklerini düşünürler. Fakat diğer insanlardan alınan yardımlar geçmiş deneyimlerden gelen negatif mesajlara meydan okumak için çok önemli bir fırsattır.

Bu yazı özgüven nedir, özgüven nasıl kazanılır, özgüvenin anlamı nedir, özgüveni arttırmak, özgüvene sahip olmak, özgüven ne demek, özgüven neden önemlidir, özgüven neden kaybedilir, özgüven nasıl kazanılır yükseltilir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

özgüven, zgven nasl kazanlr, özgüven nasıl kazanılır, özgüven nedir, özgüven nedir nasıl kazanılır, insanın kendine özgüveni nasıl gelir, özgüvenin önemi, öz güven, insanınözgüvenininasılgelişir, Güven nasıl kaybedilir