Bitkilerin sağlık konusunda faydalarını artık kimse yadırgayamaz. Bugün size çok faydalı bir besin maddesi olan pancardan elde edilen pancar suyunun faydaları hakkında bilgiler vereceğim.

Pancar suyu başta tansiyon olmak üzere farklı sağlık sorunları için alternatif tedavi uygulamalarında sık sık kullanılıyor. Yazımızı birkaç dakikanızı ayırıp okursanız pancar suyunun eşsiz yararları konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Pancar Suyu ve Yüksek Tansiyon
Besin değeri oldukça yüksek olan pancar A, C ve B vitaminleri bakımından zengin bir sebzedir. Hatta pancar yaprakları ıspanaktan daha çok demir içermektedir. Ayrıca bu sebzeden magnezyum, kalsiyum, sodyum, bakır ve fosfor gibi önemli mineralleri alabilirsiniz.

Pancar suyunun yüksek tansiyon üzerine etkisi konusunda yapılan bazı çalışmalar 250 ml litre pancar suyunun 24 saat içinde yükselen tansiyonu normal değerlere döndürdüğü yönünde sonuçlara sahiptir. Bu nedenle kalp ve damar sağlığını korumak için önerilen sebze suları arasında gösterilmektedir. Pancar suyunun tansiyonu düşürme etkisi kandaki nitrik oksit seviyesini arttırarak kanı inceltmesinden ileri gelmektedir.

Düzenli olarak pancar suyu içmek veya yemeklerde pancar tüketimini arttırmak tansiyonu düşürmek dışında vücudun alkalinitesini arttırarak kabızlığı önler, çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlar ve damarların esnekliğinin korumasına yardımcı olur. Pek çok hastalığın tetikleyicisi olarak bilinen serbest radikallerin olumsuz etkileri pancar suyuyla veya pancar yiyerek azaltılabilir.

Pancar suyunu düzenli olarak kullananlar ses kısıklığı yaşayabilir. Bunun nedeni pancarın ses tellerini etkilemesidir. Bundan korumak için saf pancar suyu içmek yerine elma suyu, havuç suyu ya da diğer sebze sularıyla karıştırarak tüketebilirsiniz.

Ayrıca uzmanlar aşırı pancar suyu içmenin kandaki demir miktarını arttırarak karaciğere zarar verebileceğini belirtmektedir. Tansiyonunuz çok yükseldiğinde 1 bardak pancar suyu içmek tansiyonu düşürmek için yeterli olacaktır.

Pancar Suyu Nasıl Hazırlanır?
Küçük pancarların besin değeri daha yüksektir onun için pancar suyu için büyük pancarlar yerine küçük olanları tercih edin. Pancarları yıkarken bulaşık eldiven kullanabilirsiniz çünkü pancar ellerinizi boyayabilir. Seçtiğiniz pancarları soğuk sudan geçirin ve üzerindeki toprak artıklarını elinizle ovalayarak temizleyin. Besin değerinin azalmaması için kabuklarını soymayın.

Pancar suyunu hazırlarken pancarın yapraklarını da kullanın. Bu yapraklarda önemli mineraller içermektedir. Yaprakları daha sonra salata olarak tüketebilirsiniz.

Yukarıda da belirttiğim gibi sadece pancar suyu içmek ses kısıklığına neden olabilir ve tadı acı gelebilir. Bunun için maydanoz, havuç, elma, salatalık, zencefil veya ıspanak gibi diğer sebze suları ile yarı yarıya karıştırarak içebilirsiniz.

PANCAR SUYU HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. SORU SORMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı pancar suyunun faydaları yan etkileri zararları cilde saça hazırlanışı faydası zararı ne işe yarar neye iyi gelir nerede satılır ne zaman içilir nereden alınır bulunur nasıl yapılır kullanılır içilir sıkılır hazırlanır saklanır çıkar kalori ile kek kısır kurabiye kına pilav salata makarna nasıl yapılır konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

pancar suyu nasıl yapılır, pancar suyu nasıl elde edilir, pancar suyunun faydaları, pancar suyu gebelik, pancar suyu nerede satılır, havuç suyunun spermlere faydaları, pancar faydaları ve zararları, gebelere pancarin zararı, türban saç modelleri 2013, pancar suyu fayda ve zararları