Pancarın Faydaları

Pancar: Şeker pancarı ve kırmızı pancar en çok tüketilen türleridir. A, B, C ve P vitaminleri ile potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir, kalsiyum, brom ve bakır minerallerini içerir. Şifa amacıyla kullanılan kırmızı pancardır.

Pancarın Faydaları: Kırmızı pancar, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Böbrekleri çalıştırır.

Şeker hastalığı ile vereme karşı koruyucudur. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kansızlığı giderir. Sinirleri yatıştırır. Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur. Ayrıca, yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

Pancar Nasıl Kullanılır: Şeker pancarı şeker üretiminde ve şeker pancarı pekmezi yapımında kullanılır. Kırmızı pancarın ise yemeği, salatası ve turşusu yapılır. Kırmızı pancar, sebze olarak kullanılmasının yanında, tedavi amacıyla da kullanılır. Kırmız pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olur. Pancar suyu sarılık tedavisinde kullanılır. Şeker hastalığı olanlar şeker pancarını kullanmamalıdır.

Bu yazı pancarın faydaları, pancarın yetiştirilmesi, pancarın yararları, pancarın kalorisi, v kullanım alanları, pancarın üretildiği yer, pancarın yetiştiği yerler konusunda bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Gelen aramalar:

pancarın kalorisi, şeker pancarı kalori, şeker pancarının kalorisi, seker pancari kac kalori, pancar kalorisi, şeker pancarı kalorisi, pancar kalori, kirmizi pancarin kalorisi, gebelikte seker pancarı, kırmızı şeker pancarı kaç kalori

2 Comments on Pancarın Faydaları

  1. pancar bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. pancarın faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

  2. pancar yemeklerını annem çok yapardı demek ki kadıncagızın bir bildiği varmıs. hep merak ederdımbu kadın neden çok pancar yemegı yapıyo sürekli pancar yıyoruz bu pancarın ne faydası ne yararı var diye kızardım

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.