Gündelik hayatın vazgeçilmez ögeleri arasında giren bir üründe pet ya da diğer adıyla plastik şişelerdir. Peki plastik ve pet şişelerin üretimi ya da zararları konusunda bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

Avrupada her gün 62 milyondan fazla pet şişe tüketiliyor. Sıcak günlerde yanımızdan eksik etmediğimiz pet şişelerin nasıl üretildiğini hiç merak ettiniz mi ?

Günümüz teknolojisinde pet şişeler preform enjeksiyonlar ile üretilmektedir. Üretilecek olan her pet şişenin kalıp ağırlığı ve preformu litresine göre belirlenir. En çok kullanılan 1/2 litre pet şişelerin ortalama ağırlığı 17 gramdır.

Pet şişe üretilmeden önce hammadde halindedir bunun kalıp şekline döndürülmesi gerekir. Üretim yerlerinde bunu yapan değişik şekilde makinalar bulunmaktadır. Hammadde özel şartlarda kurutulduktan sonra kalıp gözlerine konur. Kalıp çıktıktan sonra 4 derece soğuk su ile soğutulur.

Bir diğer önemli ayrıntı ise pet şişe basan makina’nın kovan ısısıdır. Bu ısının 270 dereceden az olmaması gerektiği gibi 300 dereceden yüksek olmamalıdır. Bundan sonraki aşama ise pet şişeye asıl şeklini veren şişirme aşamasıdır. Bu bölümde kalıba özel makinalar ile 33 barlık bir hava basıncı uygulanır.

İşte bu üretim aşamasını daha iyi anlayabilmeniz ve görmeniz açısından sizler için hazırladığımız videoyu izlemenizi öneririm.

Bu yazı plastik şişe nasıl yapılır, pet şişe nasıl yapılır video izle seyret, plastik şişe numaraları, plastik şişe nasıl boyanır, plastik şişenin hammaddesi nedir doğaya zararları hammaddesi, pet şişe neyden yapılır nedir, pet şişenin özellikleri icadı konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

plastik şişe neden üretilir, pet şişe neyden yapılır, pet şişe nasıl üretilir, plastik şişe neyden yapılır, ped şişeler nasıl boyanır, plastik neyden yapılır, pet şişe üretimi, pet iede hidrojen retimi, PET ŞİŞE NEDEN YAPILIR, plastik benzinden mi yapılır