Matematiğin vazgeçilmez unsuru pi sayısını eminim aranızda duymayan yoktur. Birçok kişi merak eder pi sayısının ne anlama geldiğini ya da ne işe yaradığını. İşte sizlere kısaca pi sayısı hakkında bilgiler.

Pi sayısı, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen matematik sabitidir. İsmini, Yunanca περίμετρον (çevre) sözcüğünün ilk harfi olan π den alır. Pi sayısı, Arşimet sabiti ve Ludolph sayısı olarak da bilinir.

Pi sayısının ilk 65 basamağa kadar ondalık açılımı şöyledir: 3, 14159 26535 89793 23846 26433 83279 50288 41971 69399 37510 58209 74944 5923

Günümüzde pi sayısının virgülden sonraki en fazla basamağını hesaplayabilmek üzere birtakım yarışmalar yapılmaktadır. Şu an rekorun virgülden sonra 73 milyar basamak olduğu bilinmektedir.

Pi sayısı kaçtır? Pi sayısı okullarda genelde 3,14 olarak ifade edilir.Ama 3′den sonra sonsuza kadar gidebilir.

Pi sayısı aslında çok basit bir temele sahiptir ve değiştirilemez bir sabit orandır. Fakat aynı zamanda Pi sayısı bir irrasyonel sayı olduğundan, hiçbir zaman sonlu bir tamsayı düzeninde ifade edilemez ve virgülden sonra sonsuz sayıda tekrarsız rakam içerir. Babilliler’den beri ortadoğu ve akdeniz uygarlıklarının pi sayısının varlığından haberdar oldukları bilinmektedir. Farklı antik uygarlıklar pi sayısı için farklı sayıları kullanmıştır.

Pi Sayısının tarihçesi
Kaynaklar pi sayısı için, ilk gerçek değerin, Archimedes tarafından kullanıldığını belirtir. Archimedes; pi sayısının değerini hesaplamak için bir yöntem vermiş ve pi değerini 3+1/7 ile 3+10/71 arasında tespit etmiştir. Bu iki kesrin ondalık sayı karşılığı 3,142 ve 3,1408 dir. Bu iki değer, pi sayısının, bugünkü bilinen gerçek değerine çok yakın olan bir değerdir.

Pi sayısı üzerinde, Babilliler’in çok eski zamanlardan beri, kullanılan yaklaşık bir bilgiye sahip oldukları anlaşılmıştır. Genel olarak pi=3 değerini kullanıyorlardı. Bazı tabletlerde pi=3,125 değeri ne de rastlanılmıştır. Bugün bir veya çok bilinmeyenli cebir denklemleriyle çözdüğümüz türden birçok problemlere Babil tabletlerinde rastlanmıştır.

Bu yazı pi sayısı nedir, pi sayısı tarihçesi, pi sayısının önemi, pi sayısının sayısal değeri hakkında bilgi, pi sayısı nasıl hesaplanır, pi sayısı nerelerde kullanılır, pi sayısı neyi ifade eder neye yarar neye eşittir önemi nedir konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

pi sayısının sayısal değeri kaçtır, pi sayısı nasıl hesaplanır, pi sayısı nedir ne işe yarar, pi sayısı nedir nasıl hesaplanır, pi sayısının değeri nedir, pi sayısı nedir ve tarihçesi, pi sayısı nedir kısaca, pi sayısı nedir ve nasıl hesaplanır, pi sayısı nedir ne işimize yarar, pi sayısı nedir ne işe yarar nasıl hesaplanır