Pirinç ve Pirincin Faydaları

Pirinç: Nişasta açısından zengin bir besin olan pirinç, içerdiği kalori ile miktarı ile çok iyi bir enerji kaynağıdır. 100 gr. kuru pirinç yaklaşık 360 kalori içerir. Ayrıca, B1, B2, C ve E vitaminleri ile sodyum, magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve fosfor minerallerini içerir.

Pirincin besin değeri kabuğu alındığında azalır. Bu nedenle besin değerlerini koruması ve daha yararlı olması için kepekli pirinç tercih edilmelidir.

Pirincin Faydaları: Vücut gelişimini destekler. Vücuda enerji verir ve vücudu kuvvetlendirir. Doyurucudur. Zihni açar. Yüksek tansiyonu düşürür. Hazmı kolaylaştırır. Vücuttaki fazla suyu çekerek vücudun toksit maddeleri uzaklaştırmasına yardımcı olur ve ishali de keser.

İçeriğinde bulunan kanser önleyici maddeler sayesinde başta bağırsak kanseri olmak üzere kansere koruyucudur. Kandaki kolesterol oranını azaltıcı etkisi ile kalp ve damar hastalıklarına karşı da koruyucudur. Ayrıca, böbreklere faydalıdır.

Pirinç Nasıl Kullanılır: Pirinç, başta pilav olmak üzere dolma gibi yemeklerin yapımında kullanılır. Süt ile pişirilip yenirse cinsel gücü arttırır. Pirinç unu yaraları kurutmak için kullanılır. Pirinç kaynatılıp suyu cilde sürülür ve kuruyana kadar bekledikten sonra gül suyu ile cilt temizlenirse cilde beyazlık ve canlılık verir.

Bu yazı pirincin faydaları, pirincin zararları, pirincin yararları, pirincin faydaları nelerdir, pirincin özellikleri, pirincin kullanım alanları, pirincin kalorisi konularında bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

pirinçin faydaları ve zararları, pirincin zararları, pirincin kullanım alanları, pirinç faydaları ve zararları, pirincin zararları nelerdir, pirinç fayda ve zararları, pirinç zararları nelerdir, pirinç zararları, pirinç suyunun cilde zararları, pirincin fayda ve zararları

5 Comments on Pirinç ve Pirincin Faydaları

  1. pirinç bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. pirincin faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

  2. pİRİNCİN AYRICA ŞEKER HASTALARINA ZARARI VAR KÖTÜ ŞEKER TAŞIYOR BUNUNDA BİLİNMESİ LAZIM.

  3. lan bana pirincin kullanım alanları lazım hocanın karşısına çıkıp cilt bakımına yarar mı diyeceğim?

    Cevap: bu da bir kullanım alanıdır degil mi? yoksa pirinç sadece yemek olarak kullanılır. pirincin yemek yapıldıgını herkes bilir. bence siz yemek dısında nelere yarar bunu arastırın ve hocanızın gözune gırın

  4. aga zararları yok mu bunun ha bataklıkta yetişmiyor mu bu tahır dişleri çürütmüyomu yani ben öyle diye biliyorum da ondan mereak ediyörum ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.