Ramazan ayı geldiğinden beri oruçlu olan herkesin aklında aynı soru. Bu susuzluk için neler yapılabilir ve ne gibi önlemler alınabilir.

Çok uzun saatler boyu oruçlu olan kişiler havaların sıcak olması ve günün uzun olmasından dolayı açlıktan ziyade susuzluk ile daha bir problem yaşıyor. Bizde bu yazımızda oruçluyken susuzluk çekenler için bazı bilgiler toplamaya çalıştık. Susuzluğa karşı emin olun hepsi de fayda sağlayacaktır.

Sahuru Atlamayın: Uzun süren oruç süresi öncesinde sahur yapmak çok önemli. Bu nedenle muhakkak sahur yapılmalı ve sahuru bir kahvaltı gibi düşünmelisiniz.

Sahur yemeğinde mümkün olduğunca hafif şeyler tüketmeye çalışın. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçının.

Azar Azar Su Tüketin: İftardan sonra birden ve çok su içmek yerine iftar ile sahur arasında az az ama sık sık su için.

Biliyorum iftar olduğunda susuzluktan dolayı hemen çokça su içiyorsunuz. Fakat ilk başta sadece bir bardak su ile başlayarak her yarım saatte bir bardak su içerseniz bu çok faydalı olacaktır.

Kızartmalardan Uzak Durun: Sahurda yiyeceğiniz besinler çok önemli. Bu nedenle; hafif gıdalar yemeye dikkat edin. Kızartmalardan, tuzlu ve ağır yiyeceklerden uzak durun.

Özellikle patates kızartması, reçel ve yağlı yemekler gün içinde susuzluk hissetmeniz için çok etkili olacaktır. Buna ek olarak tuzlu yiyecekleri de mümkün olduğunca az tüketmelisiniz.

Çay ve Kahveye Dikkat: İftardan sahura kadar geçen sürede çay ve kahveyi çok tüketmeyin. Bu içeceklerin çok tüketimi susuzluk hissini artırır.

Millet olarak çayı çok severiz lakin çay vücuttan suyun çabuk atılmasına ve vücudun susuz kalmasına neden olan bir içecektir.

Sulu Meyveler: Vücudumuz su ihtiyacını sadece sudan karşılamaz. Yine iftarla sahur arasında geçen sürede karpuz gibi su oranı yüksek meyveler yenebilir.

Sahurda yiyeceğiniz bir dilim karpuz emin olun sizi gün içerisinde çok rahatlatacaktır. Karpuza alternatif olarak kavun ve üzüm de tercih edilebilir.

Serin Ortam: Gün içerisinde ince kıyafetler giymek ve serin ortamlarda bulunmak da vücudun susuzluk çekmemesine yardımcı olur.

Özellikle güneşin dik geldiği saatlerde sokağa çıkmamaya çalışın. Çıkmak zorunda kalırsanız bile mutlaka güneşi iten renkleri tercih edin ve şapka ya da şemsiye kullanın.

RAMAZANDA SUSUZLUK HAKKINDA UZMANLARA SORU SORMAK İÇİN YAZIYA YORUM YAPMANIZ YETERLİDİR. YORUM YAPMAK İÇİN TIKLA

Bu yazı ramazanda susamamak için ne yapmalıyız susuzluğu ne giderir çare çözüm oruçta susamamak için ne yapmalı susatmayan yiyecekler susuzluk çekmemek için sahurda ne yemeliyiz oruçluyken susamamak için ne yapılır susuzluğu gidermek susuzluk nasıl giderilir susuzluğa ne iyi gelir dayanamamak karşı ne yapılmalı karşı çare ne yapılmalı susuzluğa iyi gelen bitkiler içecekler yiyecekler besinler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

bogaz gıcıklanmasına ne iyi gelir, sumak ağacı resmi, susuzluga karsi icecekler