Reflü Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Hastalığı, midede bulunan asidin mideden yukarıya doğru yani yemek borusuna ve boğaza doğru gelmesidir. Bu mide asidi yemek borusunu tahriş eder ve hastada bir yanma hissi uyandırır.

Reflünün Nedenleri: Normalde midenin girişinde mide asidinin yemek borusuna kaçmasını önleyen bir kapak görevi gören bir kas vardır. Reflü Hastalığında, bu kaslar sık aralıklarla gevşer ve mide asidinin yemek borusuna kaçmasına neden olur.

Reflü Belirtileri: Reflü Hastalığının Belirtileri;
– Yutma güçlüğü
– Kanama
– Boğulma hissi, öksürük, ses kısıklığı
– Kilo kaybı olarak sayılabilir.

Alkol ve sigara kullanımı, fazla yağlı yiyecekler, aşırı beslenme, şişmanlık gibi etkenler de Reflü oluşumunu kolaylaştırır.

Reflü Tedavisi: Kesin teşhis konulduktan sonra üç farklı tedavi seçeneği vardır. Bunların başında hastanın yapması gerekenler gelir. Bunlar;

– Yatarken başı normalden daha yukarıda olacak şekilde yatmak,
– Aşırı beslenmemek,
-Alkol ve sigaradan uzak durmak, www.saglikvegebelik.com
– Yatmadan 3 saat önce yemeyi kesmek,
– Çay, kahve, çikolata, kolalı içeceklerin kullanımını azaltmak,
– Dar giysilerden kaçınmak, vb. olarak sayılabilir.

Tedavide uygulanan diğer seçenekler ise ilaç tedavisi ve ameliyattır. İlaç tedavisinde, asit salgısını azaltan yada asidin zarar vermesini engelleyen ilaçlar kullanılır. Eğer ilaç tedavisi ile hastanın şikayetleri geçmiyorsa ya da ilaç tedavisi kanama gibi yan etkiler meydana getiriyorsa, bu durumda cerrahi tedavi seçeneği uygulanır.

Bu yazı saglikvegebelik.com tarafından reflü nedir, reflü hastalığı, reflü tedavisi, reflü belirtileri, reflü nedenleri, reflü sebepleri, reflü nasıl bulaşır, reflü nasıl geçer, reflüye ne iyi gelir, reflü tedavisi, bitkisel reflü tedavisi, reflü için şifalı bitkiler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

reflüye ne iyi gelir, reflye ne iyi gelir, reflu hastalığına ne iyi gelir, reflüs hastalığı nedir sebepleri, reflü belirtileri ve tedavisi, reflü hastalığının bitkisel tedavisi, reflü belirtileri, reflü hastalığı belirtileri tedavisi, gebelikte reflüye ne iyi gelir, reflu nasıl geçer

4 Comments on Reflü Belirtileri ve Tedavisi

  1. reflü hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde reflü hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  2. reflü hastalığı için tek çözüm beslenmeye dikkat etmek. reflü ancak bu şekilde çözüme kavuşur tedavisi ise yoktur reflünün

  3. bendede reflü var ve reflüyle nasıl savaşacağımı bilmiyorum reflü için ne tavsiye edersiniz

  4. benım cocugum daha dort aylık dotorlar reflu hastalıgı var dedı…dort aylık bır cocukda bu hastalıgın gorulmesı normalmı…asırı kusuyo kılo kaybı var dıye bole bı tesıs koydular…bı yardımcı olursanız sevınırım….

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.