Saç hastalıkları arasında çok sık rastlanan bir durum olmasa da, bizleri en çok uğraştıran saç hastalıklarının arasında saç mantarı gelir. Bu yazımız saç mantarının nedenleri ve belirtilerinden tutun, saç mantarının tedavisi ve bitkisel çözümüne kadar bilgiler verecektir.

Mantar, temizliğin ihmal olduğu yerde ortaya çıkan ve bulaştığı yerde oldukça rahatsız edici sonuçlar doğuran bir hastalıktır. Bu hastalık baş veya saç kısmı olarak adlandıracağımız bölgede ortaya çıktığında ise sağlığın yanı sıra insanın görünümünde olumsuz görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.Bu hastalık genellikle saç bakımının doğru yapılmadığı ve mantar hastası bir başka kişinin tarak veya fırçası gibi aletlerinin kullanılması sonucunda kişiye bulaşır.

Mantar hastalığı, kafa derisinde kuçuk, yuvarlak, pul pul ve kirmizi olarak da görulebilen bir leke halinde başlar. Leke giderek buyur, buradaki saçlar zayiflar ve kirilip dökulerek kel bir yer birakir. Bu bir veya birkaç yerde olabilir.

Öncelikle nasıl ayakta ortak kullanılan terlikten bulaşıyorsa mantar, kafa derisinde de ortak kullanılan tarak, fırça ve kesim aletlerinden mantar bulaşabilir. Bu sebeple dikkatli olmamız, mümkünse başkasının tarağını, fırçasını kullanmamaya özen göstermemiz lazım. Saçlı deriye yerleşen mantar hastalığı, bazen sadece saçlarda kırılma, grileşme, incelme ve deride kepeklenmeyle ortaya çıkıyor. Tedavi sonucunda hiçbir iz bırakmadan kayboluyor. Bazen ise sulantılı, kabuklu yaralar görülüyor. Bu durum tedavi edilse de, saçlar tekrar çıkmayabiliyor. Mantar vücuda yerleşirse, iç içe geçmiş halkalar halinde pembe-kırmızı renkli, kepekli, bazen ufak su dolu kabarcıklarla çevrili ve kaşıntılı lekeler oluşuyor. Zamanla çevreye doğru genişliyor ve sayıları artabiliyor.

Saç Mantarını Önlemek İçin Bulunması Gereken Şifalı Bitkiler: Maydanoz, Frenk asması, Söğüt yaprağı,Pelin otu, Elma sirkesi

Hazırlanış Şekli
* Elma sirkesinde bir gün boyu dinlendirilen maydanoz ve frenk asması yaprakları tülbentte sıkılır. Elde edilen sıvı bir kaba doldurularak dinlendirilir. Dinlendirilen bu sıvıdan bir miktar banyo suyuna ilave edilerek yatmadan önce hazırlanan karışımla saç banyosu yapılır.

* Söğüt yaprakları yirmi dakika süreyle suda kaynatılır. Süzülerek elde edilen sıvı bir kaba doldurularak bir gün boyu dinlendirilir. Tedavi süresince, dinlendirilen bu sıvı ile saçlar yatmadan önce sık sık yıkandıktan sonra saçlar durulanır.

* Pelin otu yaprakları on beş dakika süreyle suda kaynatıldıktan sonra süzülür. Süzülen sıvıya elma sirkesi ilave edilerek bir kaba boşaltılıp dinlendirilir. Hazırlanan sıvı ile saçlar sık sık yıkanır.

Bu yazı saç mantarı neden olur, saç mantarı nasıl olur, saç mantarı nedir nasıl tedavi edilir, saç mantarı nasıl anlaşılır geçer, saç mantarının belirtileri nedenleri tedavisi, saç mantarına ne iyi gelir, saç mantarına kesin çözüm, saç mantarına bitkisel çözüm konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

saç mantarına bitkisel çözüm, saçtaki mantara bitkisel çözüm, saç mantarı için bitkisel çözüm, Saç mantarı bitkisel tedavi, sac mantari, Sac mantari nasil anlasilir, kafada mantar bitkisel çözüm, saç derisindeki mantar hastalığı bitkisel çözümler nelerdir, saç mantarı bitkisel, saç mantarına ne iyi gelir