Erkeklerin yaşadığı en sinir bozucu rahatsızlıklardan birisi de sakal dökülmesi ya da halk arasında bilinen adıyla sakal kırandır. Sakal dökülmesi veya sakal kırana yakalanmanın en büyük nedeni genellikle psikolojik nedenlerdir. Erkeklerin yaşadığı sinir stres ve benzeri etkiler neticesinde sakal kıran oluşması çok sık rastlanılan bir durumdur.

Biz bu yazımızda öncelikli olarak sakal kıran belirtileri ve nedenlerini, arkasından ise sakal kıranın tedavisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Sakal kıran hastalığı sakal çıkan bölgenin belirli bir kısmında sakalların tamamen dökülmesi neticesinde kendini gösterir. Sakal dökülen kesim bazen sadece nohut kadarken, bazı durumlarda ise sakallı bölgenin yarısını bile kaplayabilir.

Sakal Dökülmesinin Belirtileri: İlk belirtiler küçük el ayası şeklindeki kılsız alanlardır. Çoğu kişide daha da dikkat edildiğinde yayılma gösterecek yada yeni oluşacak bölgelerde kıllarda çatallaşmalar meydana geldiğini görebilirsiniz.

Hastalığın ilerlediği süreçte çatallaşmanın olduğu bu bölgeler dökülme gerçeğiyle yüz yüze gelecektir. Dökülmeler saç, göğüs gibi vücudun herhangi bir alanını etkileyebilir.

Sakal Dökülmesinin Nedenleri: Uzmanlar, sakal dökülmesi için iki ana sebep üzerinde yoğunlaşmışlardır. Bunlar; psikolojik nedenler ve mantar enfeksiyonlarıdır. 

Bunlar arasında sıklıkla görülen neden, olayın psikolojik olduğudur. Üzüntü, sıkıntı, stres, ciddi bir hastalık, depresyon, aile faciaları, kazalar, sınav dönemi aralıklarda geliştiği tespit edilmiştir. İkinci sıklığı ise mantar enfeksiyonu almaktadır.

Sakal Kıran Tedavisi: Tıraş etmenin sakal çıkaracağı yönündeki yanlış düşünce, erkekleri sık sık tıraş olmaya yönlendirmektedir. Fakat sakal dökülmesi bunun aksine, uzman bir hekim desteği alınması gereken bir problemdir.
Sakal kıran tedavisine başlamadan önce her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da buna neden olan faktörlerin belirlenmesi gerekmektedir. Sorununuz gerginlik kaynaklı ise öncelikle sizde bu strese gerginliğe sebep olan faktörlerin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Eğer sebep mantar enfeksiyonları ise bu seferde ilaç tedavisi ile kolayca sakal dökülmesinin önüne geçilebilir.
Bu yazı sakal kıran nedir sakal dökülmesinin belirtileri sakal kıran sebepleri nelerdir sakal kıran neden olur sakal dökülmesi nasıl geçer nasıl engellenir sakal kıranın tedavisi nasıldır sakal kırana iyi gelen ilaçlar sakal dökülmesine çare ilaç konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.
Gelen aramalar:

sakal kıran ilacı, sakal kıran, sakal dokulmesine ne iyi gelir, sakal dökülmesine çare, sakal kıran nedenleri, sakal kran, sakal kıran nasıl belli olur, sakal dökülmesinin nedenleri, kısmi sakal dökülmesi, yüz kısımda sakal dökülmesi