Sara Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

epilepsiye-iyi-gelen-bitkiler

Epilepsi, daha bilinen ismi ile Sara, bir sinir hastalığıdır. Beyindeki sinir hücrelerinin bulundukları yere göre farklı belirtiler görülebilir.

Epilepsi nöbetleri, dalgınlık şeklinde ortaya çıkabileceği gibi; istem dışı kasılmalar, bilinç kaybı, kendinden geçme şeklinde de ortaya çıkabilir.

Epilepsi Nedenleri: Epilepsi oluşumunda genelde kesin bir sebep bulunmamakla birlikte, epilepsinin sık rastlanılan sebepleri arasında doğuştan ya da doğum esnasında olan beyin hasarları, beyin yaralanmaları, beyin damarlarındaki hastalıklar, beyin tümörleri,alkol ve madde kullanımı gibi durumlar sayılabilir.

Epilepsi Belirtileri: Sara Nöbeti hiç bir uyarıcı olmadan ortaya çıkabileceği gibi; stres,alkol kullanımı, aşırı yada yanıp sönen ışık gibi beyni uyaran durumlar, uykusuzluk, yanlış beslenme vb. Sara Nöbeti için birer tetikleyici olabilir.

Epilepsi Tedavisi: Sara, doktorun belirlediği uygun ilaçlar kullanılarak, genellikle büyük oranda kontrol altına alınabilmektedir. Bununla birlikte kimi durumlarda cerrahi müdahele de gerekebilmektedir. Uygun tedavi için bir doktora danışılmalıdır.

Sara hastası kişiler, nöbet sırasında kendinden geçebildikleri için kolayca yaralanabilirler. Bu sebeple, epilepsi hastalarının kullandıkları ve yaşadıkları ortamların onlara uygun şekilde düzenlenmesi gerekir:
Yerlerin halı gibi yumuşak zeminle kaplanması,
Su kullanılan yerlerde elektrikli alet bulundurulmaması,
Sivri ve keskin uçlu alet ve eşyaların bulundurulmaması,
Epilepsili kişinin taşıt kullanmaması,
Kişinin çevresindeki, işyerindeki insanların hastanın durumundan haberdar edilmesi vb. gibi önlemler, yaralanmaları en aza indirecektir.

Yakınlarda bir kişinin sara nöbeti geçirdiği görülürse; öncelikle kişinin zarar görmesini önlemeye çalışmak, saralı hastanın çevresindeki sivri uçlu, keskin, sert vb. cisimleri uzaklaştırmak gerekir. Eğer kişi nöbet esnasında kusuyorsa, bunu yutmasını engellemek için kişi yan yatırılmalıdır. Sara Nöbeti bir kaç dakika içinde durmamışsa ya da hastanın nefes alamadığı, hastada morarmalar oluştuğu fark edilirse hemen ambulansa yada en yakın sağlık kuruluşuna haber verilmelidir.

Bu yazı epilepsi tedavisi, epilepsi nöbeti, epilepsi nedir, epilepsinin belirtileri, epilepsinin nedenleri, epilepsi için şifalı bitkiler, epilepsi için bitkisel çözüm, epilepsiye ne iyi gelir, epilepsiye iyi gelen bitkiler, sara hastalığı nedir, sara hastalığı nedenleri, sara hastalığı nasıl bulaşır, epilepsi nasıl geçer konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

sara hastalıgı çeşitleri, sara hastalığının çeşitleri, epilepsi hastalığı çeşitleri, sara hastalıgı nasıl bulasır, epilepsi hastalığı nedir, sara hastaligi, epilepsi belirtileri, epilepsinin cesitleri, sara hataligina iyi gelen ilaçlar, teleyuzvonyonu araştır

5 Comments on Sara Epilepsi Belirtileri ve Tedavisi

  1. slm millet ben epilepsi hastasiyim. bunun amaliyati bulundu diye televizyonyonda gunlerce soylendi. ben dikkattae. almamisdim bunun yerini soylermisiniz onemle rica ederim acilen cevap bekliyorum….?

  2. sara epilepsi hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde sara epilepsi hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  3. 18 yıldır epilepsi hastasıyım 12 yıldır tedavi görüyorum doktorum hastalıgımın epilepsi degil sinirsel oldugunu söyledi ama belirtiler epilepsiyi gösteriyor gözlerimde büyüme oluyor benzim sararıyor dilim tutuluyor o anda unutkanlık geliyor elimde herhangi bir eşya var ise onun adını hatırlamıyorum ve nereye koyacagımıda bilmiyorum tedaviden önce 3 dkka tedaviden sonra yarıya düştü rahatsızlıgım doktorum epilepsi degilsin diyor ama epilepsi ilacı kullanıyorum gittim hastelerde epilepsi tedavisi gördügümü söylüyorum bana ilaç yazacakları zaman başka rahatsızlıklarda

  4. epilepsi hastalığı ülkemizde çok fazla tanınmıyor ve insanların bu konuda bilgisi yok. tedavisi ve nedenleri hakkında daha detaylı yazılar okumak isterim

Leave a Reply

Your email address will not be published.