Sedef Hastalığı ve Tedavisi

”Sedef” adını almasına neden olan tipik belirtileri; pembe – kırmızı, hafif kabarık bir zemin üzerinde yerleşik olan, beyaz, irice, parlak ve kuru kepeklerdir. Bu belirtiler 1 – 2 mm.’den 30 – 40 cm.’ye kadar büyüklükte, çok değişik şekillerde ve bir veya daha fazla sayıda olabilir. Ender olarak vücudun çok geniş alanlarını kaplayan tipleri de vardır.

Çocuklarda daha az görülür. Tipik belirtiler daha çok gövde, kollar ve bacaklarda görülür ve bunlar doktor olmayanlar tarafından dahi çok kolayca tanınırlar. Saçlı deride, avuç içinde, ayak tabanında, büklüm yerlerinde yerleşenler ise mantar hastalığı, egzama ve benzeri başka hastalıkları çok taklit ederler ve bazen doktorlar dahi bunları ayırd edemeyebilirler. Ancak deri hastalıkları uzmanlarının bu konudaki deneyimleri tanı için yeterli olacaktır. Tırnaklarda da yerleşebilir ve yalnızca tırnakta dahi görülebilir. Tırnakta kalınlaşma, renk değişikliği, çukucuklar görülebilir.

Hastalığın kesin nedeni belli değildir. Kalıtımın %60 – 70 oranında geçerli olduğu kabul edilir. Kalıtıma bağlı olsun ya da olmasın, hastalığa yatkın bir zemin vardır ve çevre faktörleri de bu zemin üzerinde etkili olur. Bu faktörler arasında en iyi bilinenler psikolojik olanlarıdır. Ani şoklar, sıkıntı, gerginlik, sevgi eksikliği, anne – çocuk ilişkisi bozuklukları önemli tetikleyici faktörler olup; hastalığı başlatabilir veya alevlendirebilir. Diş çürüğü, bademcik iltihabı, idrar yolları iltihabı gibi mikrobik odaklar ve sürtme, çarpma, kaşıma gibi zedelemeler de tetikleyici etki yapabilir. Bunların dışında bilinen ciddi bir tetikleyici yoktur. Hastalığın karaciğer veya başka bir organla ilgisi olmadığı gibi, yenilen yiyeceklerle de hiçbir ilgisi yoktur, fakat çok canı çekip de yenilemeyen yiyeceklerin etkili olma olasılığı daha fazladır. www.saglikvegebelik.com

Sedef hastalığının tedavisinde, hastalığın nedeni bilinmediği ve neden yönelik tedavi yapılmadığı için köklü çözüm getirip hastalığı ortadan kaldıracak bir yöntem ve olanak yoktur. Fakat var olan belirtiler tedavi edilir ve yenilerin çıkmasını önlemek için gereken önlemler yeterince alınırsa, uzun süre belirtisiz kalınan dönemler sağlanabilir.

Tedavide amaç en az yan etki ile olabilecek en iyi iyileşmeleri elde etmek ve iyilik halini uzun süre sürdürebilmektir. Hastalığın , her hastaya uyabilen tedavi şekilleri yoktur. Hekim, her hasta için uygun olan tedaviyi ayrı ayrı belirleyecektir. Önemli olan hastayla hekimin karşılıklı güven ve uyumlarıdır. Hastanın her şeyden önce iyileşmeyi istemesi ve tedaviye uyum göstermesi gerekir.

Tedaviler hakkındaki tereddütlerini de hekimine danışmalı, kulaktan dolma bilgi veya komşu önerileriyle yorum yapmamalı ve tedaviyi bırakmamalıdır. Var olan belirtileri tedavi etmek için yan etkileri daha az olan, yerel uygulanan (deriye dıştan sürülen) ilaçlardan başlanılır. Bu uygulamalarda önce kepek dökücü ilaçlarla yüzey temizlenir ve diğer ilaçların etkinliği arttırılır. Değişik 4 – 5 çeşit yerel uygulama vardır ve genellikle 20 -30 gün içerisinde güzel sonuçlar alınır. Belirtilerin çok yaygın olduğu durumlarda ultraviyole ışını ile özel tedaviler uygulanır (UVB, PUVA, vb.). Bu tedavilerde de bir aydan sonra sonuç görülmeye başlanır ve ülkemizde en az 15 yıldır uygulanmaktadır. Doğal gün ışığı da değişik şekillerde yararlı olmaktadır. Çok inatçı ve ağır tiplerinde yan etkiler göze alınarak çok iyi bir takiple ağız yolu veya iğne şeklinde tedaviler devreye sokulur.

Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın tetikleyici etkenler de aradan çıkartılmaya çalışılır. Tedavinin başlangıcından itibaren hastanın bir psikiyatrist denetimine alınması, sonucu çok etkiler ve tekrarları azaltır. Banyolardan sonra sürekli nemlendiriciler kullanılıp, derinin kuruma, kaşıntı ve zedelenmesi, dolayısıyla yinelemeler önlenmeye çalışılır. Sedef hastalığı sık tekrarlama eğiliminde olduğu için, hastaların da arayışları çok olacaktır. Tıp dışı tedaviler, kutsal ve şifalı sayılan yerler bu seçenekler arasındadır.

Sedef hastalığı, psikolojik kökeni nedeniyle telkine çok yatkın bir hastalıktır ve hasta yapılan işleme inanmasına paralel olarak bu tür işlemlerden etkilenebilir. Bu yönüyle hastaların sömürülmesine de çok yatkındır. Belli bölgelerde sedef tedavisi konusunda ünlü yerler ve buralara sedef turizmi de vardır. İsrail’de Lut Gölü, ülkemizde Kangal Balıklı kaplıcası bu tip alanlardandır. Bu gibi alanların hiçbir tedavi edici özellikleri yoktur. Buradaki etkilenmeler önemli ölçüde psikolojiktir. Kişiler, şöhretini duydukları bir yere etkilenmeye hazır giderler, burada ortamlarından ve stresten uzak kalırlar, ayrıca aynı soruna sahip kişilerle oluşan dertleşme ortamı da doğal bir grup tedavisi oluşturacaktır. Güneş ışığı ve mineralli Sular ise hemen hemen her yerde aynıdır. Hele hele içinde ne olduğu bilinmeyen halk işi tedavilere hiç yönelinmemeli; çözüm bir deri hastalıkları uzmanında aranmalıdır.

SİZİN YAPABİLECEKLERİNİZ
Pulları salisilik asitli vazelinle yerinden çözün. Merhemi, nasırlı bölgeler yumuşayıncaya kadar sürün. Kafanın saçlı kısımlarında zeytinyağında çözülmüş, yüzde üçlük salisilik asit çok işe yarar; bu çözeltiyi eczaneden alabilirsiniz. Daha sonra cildi alkalik olmayan sabunlarla yıkayın.

Pulları yerinden çözdükten sonra, eczanede satılan, katran içeren merhemlerin faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Merhemleri olabildiğince ince bir katman halinde sürün ve iyice oğuşturarak yedirin. Kortizon içeren merhemler ancak doktor tavsiyesiyle kullanılabilir! Kesin bir tedavi yoktur. Beslenme rejiminde değişiklik işe yaramaz.

Sudaki yüksek tuz oranından dolayı İsrail’deki Ölü Deniz’de deniz suyu kürü etkili bir tedavidir. Küvet suyuna katılabilecek deniz tuzları tam olarak bu kürün yerini tutmasa da, masraf açısından uygun bir alternatiftir.

Bu yazı sedef hastalığı nedir, sedef hastalığı tedavisi, sedef hastalığı bulaşıcımı, sedef hastalığı nasıl bulaşır, sedef hastalığı nasıl tedavi edilir, sedef hastalığının nedenleri, sedef hastalığının bitkisel tedavisi, sedef hastalığının çeşitleri, sedef hastalığına iyi gelen bitkiler, sedef hastalığına kesin çözüm, sedef hastalığına ne iyi gelir  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

sedef hastalığına ne iyi gelir, sedef hastalığı, sedefe ne iyi gelir, sedef hastalığı nedir, sedef hastalığı neden olur, sedef hastalığına neler iyi gelir, sedef hastalığı ne iyi gelir, sedef hastal nedir, sedef hastalığı tedavisi, sedef hastalığı ÇEŞİTLERİ

7 Comments on Sedef Hastalığı ve Tedavisi

 1. ben kendimi bıldım bılelı sedefifim suan 34 yasındayım artık bıktım kotızon ıceren ılclar hep derimi incelttı suan sadece hap tedavısı goruyorum yuzumd yoktu yakın zamandır ne yazıkkı orayada geldı hıc krem kullanamıyorum caresızım ne yapacagımı sasırdım doktorlar bısey demıyo tedavısı yok dıo aslında tedavısıne bakamadımda dıyebılırım çok sayıda artıs oldugunuda bılıyorum ama ben yıne allaha dua edıyorum bundan kotu hastalıklarda var sukur bu gunume allah hepımıze sabır ve şifa versın

 2. abdullah bey allah şifa versin. ancak zahmt olmazsa bu kremden ve üreticilerinden neden bahsetmiyorsunuz? Akılının biri geliyor ve felankesten bir ürün aldım iğleştim diyorama kimden almış nasıl kullanılmış hiç bilgi vermiyor…

  Cevap: keşke verselerde bizlerde faydalansak ya da en azından arastırsak dogrumu yanlısmı diye ama ne yazık kı yazıp gıtmıs arkadas. yapacak birsey yok

 3. Uzun yıllardır sedef hastasıyım,kortizonlu ilaçlar bizi perişan etti.Tesadüfen biriyle tanıştım.deneme amacı ile ücretsiz olarak özel yapım kortizonsuz krem yolladılar,kullanmaya başladığımın 3. gününden itibaren iyileşme gerçekleşmeye başladı,şu anda eser kalmadı 3 aydır rahatım.

 4. sedef hastalığı hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde sedef hastalığı hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

 5. Bense sedef hastalığının karaciğer hastalığı olduğunu düşünüyorum,ani sevinme,ani üzülen ve hassas insanlarda
  gözükmekte ve adrenalinle alakalı olduğunu düşünmekteyim,bendede var ve malesef doktorlar,mantardan başlayıp,egzamaya kadar getirdiler ama ben hem sedef hemde egzama birlikteliği olduğu,araştırmalarımdan çıkartıyorum.Başımdan geçen enteresan birşeyi sizinle payklaşayım,yiğenim askere giderken köpeğini bana bıraktı,ben ayaklarımı uaztınca geliyor ve benim ayağımın altında çıkan sedefi yalamaya başlıyor ben geri çekiyorum,kafasıyla ittirerek ayağımı tekrar uzattırıp ayağımın altını yalamaya devam ediyor,diğer ayağıma hiç dokunmuyor ,sedefli ayağımı yalıyordu,sonra 1 hafta ayağımda yara bere hiç bir şey kalmadı,sonraki araştırmalarımda köpeklerin ağzında 1000 i geçkin antiseptik ve kimyasal bulunuğunu ve kendi yaralarını yalıyarak iyileştirdiklerini bir amerkan tv kanalında seyrettim,sonra şu sonuca vardım bu insanlardada var elimizi kessek veya iğne batsa hemen ağzımıza götüren bir içgüdüyle karşılaşıyoruz.Dişlerimizi fırçalıyoruz ve kanadığı olyor normalde nemli ortamda kan durmaması lazım,ağızadki piyalinmi bunu sağlıyor veya başka kşmyasallarmı?Bunuda bu konuyla uğraşan bilim adamlarına soruyorum.

 6. sedef hastalığının tedavisi için türkiyenin birçok yerinde doğal kaynak suları var. ilaçların sedef hatsalığı için pek faydalı olmadığını düşünüyorum

 7. sedef hastalığı için türkiyenin birçok bölgesinde termal tesisler var ek tedavi yöntemleri ve doğal yöntem olarak bu tedavileri denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.