Aslında, burnun iki tarafında, şakaklarda ve çenede bulunan kemik boşluklarına sinüs denir. Her sinüsün buruna açılan kanalları vardır. Burun mukozası bu kanallardan geçerek sinüsün duvarlarını kaplar ve nemli kalmasını sağlar. Böylece havadaki tozlar ve küçük parçacıklar bu mukozaya yapışarak tutulur.

İşte bu mukozanın (burun sıvısı) iltihaplanmasına “Sinüzit” adı verilir.

Sinüzit akut ve kronik sinüzit olarak ikiye ayrılabilir ve sinüzit nedenleri de sinüzit çeşidine göre farklılık gösterir:

Akut Sinüzit genellikle nezle gibi bir solunum yolu enfeksiyonu sonrasında ortaya çıkar. Burundaki ve sinüslerdeki şişlikler, mukozanın sinüslerden buruna akışını engeller ve bu nedenle sıvı sinüs içinde birikerek makteri oluşumuna, yani iltihaplanmaya sebep olur.

Kronik Sinüzit’e ise, geniz etleri, burundaki şekil bozuklukları, kalıtsal hastalıklar ya da alerji gibi durumlar neden olabilir.

Sinüzit Belirtileri: Burunda tıkanma, sarı-yeşil renkte burun akıntısı, baş ağrısıyla birlikte ateş, yüzde ve özellikle burnun üstkısmı ile gözlerin arasında ağrı, halsizlik olarak sıralanabilir.

Sinüzit Tedavisi: Sinüzit, Akut Sinüzitlerde uygun ilaç tedavisi ile genel olarak iyileşme gösterirken, Kronik Sinüzit’lerde cerrahi müdahale gerekebilir.

Bu yazı sinüzit nedir, sinüzit nasıl anlaşılır, sinüzit tedavisi, sinüzit nasıl geçer, sinüzite ne iyi gelir, sinüzit sebepleri, sinüzit nedenleri, bitkisel sinüzit tedavisi, sinüzite iyi gelen bitkiler, sinüzit için şifalı bitkiler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

sinüzite ne iyi gelir, sinüzite iyi gelen bitkiler, sinüzite iyi gelen, sınüzıte ıyı gelen seyler, sinüzite iyi gelen antibiyotikler, sinüzite iyi gelen meyveler, sinüzit ne iyi gelir, sinüzite iyi gelen bitki, sinüzite iyi gelen ilaçlar, sinüzite iyi gelen gıdalar