Sırt kaşıntısı bende dahil birçok insanda olan bir durumdur. Genelde fazla önemsenmeyip kaşıyarak kurtulsak bile, sırt kaşıntısı bazı hastalıkların nedeni olabilir.

Bu yazıda sırt kaşıntısına ne iyi gelir, sırt kaşıntısı nasıl geçer öğrenme imkanınız var. Ama önce sırt kaşıntısının ne olduğundan, nedenlerinden ve sebeplerinden başlayalım.

Vücudun herhangi bir yerinde ya da tamamında hissedilebilir. Böcek dolaşıyormuş hissi, hafif yanma ve batma gibi belirtilerle de ortaya çıkan, insanı çok rahatsız eden, toplum içinde zor duruma düşüren, sevimsiz ve sıkıntılı bir durumdur. Çok şiddetli olduğunda; uykusuzluğa, gerginliğe ve depresyona bile neden olabilir.

Kaşıntının Nedenleri Nelerdir
– Ciltte döküntü yapan hastalıklar egzemalar, ürtiker, isilik, kızıl, kızamıkçık, suçiçeği ve çeşitli deri iltihaplarının neden olduğu kaşıntılar.
– Sistemik hastalıklar diyabet, Karaciğer, Böbrek hastalıklarında görüldüğü gibi; bazı kan hastalıkları ile bazı kanser çeşitlerinde de ilk semptomlardan biri kaşıntıdır.
– Çeşitli parazitleritlenme, uyuz, kıl kurdu.
– Mantar hastalıkları
– Bazı alerjik maddeler sabun, çamaşır tozları, boya maddeleri ve yün veya sentetik giyecekler gibi.
– Bazı gıdalar çilek, yumurta, süt en yaygın alerjik gıdalardır.
– Ruhsal sıkıntılar
– Kuru bir cilt, kaşıntıya neden olabilir

Kaşıntının Tedavisi
Burada ilk şart;kaşıntının nedenini tespit etmektir. Bunun için ayrıntılı bir cilt muayenesi, kan ve alerji testleri, gerekirse biyopsi bile yapılır. Altta yatan hastalık tespit edildiğinde hemen ona yönelik tedaviye başlanır.

Kaşıntıya Karşı Önlemler
– Mümkün olduğunca kaşınmamaya çalışınız
– Kaşıntı önleyici ilaçlar alabilirsiniz
– Sıcak duş ve banyodan kaçınınız.
– Hafif ve bol giysiler ,serin bir ortam kaşıntıyı hafifletebilir.
– Banyoda iyi durulanınız.
– Banyodan çıkınca,vücudunuza nemlendirici uygulayınız
– İleri vakalardaultraviole tedavisi de kullanılabilir

Bu yazı sırt kaşıntısının nedeni, sırt kaşıntısının tedavisi, sırt kaşıntısı nasıl geçer, sırt kaşıntısına ne iyi gelir, sırt kaşınmasının nedenleri, sırtta kaşıntı neden olur, sırtta kaşıntı ve kabarma, sırtta kaşıntı sebepleri konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

sırt kaşıntısına ne iyi gelir, sırtta yanma batma neyin belirtisi, sırtta kaşıntı ve kabarma, sırt kaşıntısı, sırt kaşıntısının sebepleri, sırtta kabarma, sırt kaşıntısı nasıl geçer, sırt kaşıntısı nedenleri, kantnn nedenleri, sırt kabarması