Sizde hak verirsiniz ki bu sene ülkemiz yeteri kadar yağış almadı. Özellikle kış aylarında bir çok bölgeye kar yağmazken, bahar aylarında ise çoğu bölgemiz yeteri kadar yağış almadı. Bunun neticesinde de barajlarda doluluk oranı oldukça düşük seviyede kaldı.

Bu yazımızda hem milli bir servet olan suyun kullanımı hem de su tasarrufu hakkında bilgiler vermek istiyorum. Bu sayede hem su faturalarını azaltırken hem de ülkemizin susuzluk tehlikesi ile yaşamasını mümkün olduğunca engellemiş olacağız.

Herkesin evinde kolayca yapabileceği bir kaç ufak hatırlatma ve önlem sayesinde suyumuza sahip çıkabiliriz. İşte su tasarrufunu sağlayan ipuçları.

– Duş alırken suyu mümkün olduğunca az açın. 5 dakikalık bir duşta ortalama olarak 60 litre su tüketilir.

– Tuvalet rezervuarının ve evdeki muslukların su akıtıp akıtmadığını kontrol edin. Unutmayın ki damlaya damlaya göl olur.

– Bulaşık ve çamaşır makinesini tam olarak doldurmadan çalıştırmayın. Makineler ne kadar dolu çalışırsa o kadar çok su tasarruf edilmiş olur.

– Traş olurken, diş fırçalarken, saç tararken suyu açık bırakmayın. İhtiyacınız oldukça aç kapa yaparak suyumuzun boşa akıp gitmesine engel olursunuz.

– Küvetin içine su doldurarak banyo keyfi yapmayın. 5 dakikalık bir duş bile 60 litre su tüketirken, bir küvet ortalama olarak 150 litre su ile dolmaktadır.

– Bulaşıklarınızı mümkün olduğunca makine ile yıkayın. Unutmayın ki sizin 3-5 tabak yıkadığınız su ile bir bulaşık makinesi dolu halde olan makinenin tamamını yıkar.

– Arabanızı evde değil oto yıkamacılarda yıkatın. Evde yıkamak zorunda kalsanız bile basınçlı su püskürtmesi olan hortumları tercih edin.

– Bahçe sulama işlemlerinde damlama yöntemini kullanmaya çalışın.

– Tuvaletlerde sifonların az ve çok su bulunduran haznelerini ayırt etmeyi alışkanlık haline getirin. Eğer sifonun az su bulunduran bölümü yoksa, sifonun içerisine su şişesi ya da tuğla koyarak basılan suyu azaltın.

Emin olun tüm bu önlem ve uyarıları dikkate alırsanız her ay en az yüzde 25 su tasarrufu sağlarsınız. Hem su faturası azalır hem de barajlarımız dolu kalır.

su-tasarrufu-nasil-yapilir

Bu yazı su tasarrufu ile ilgili sloganlar şiirler sözler afişler su tasarrufu nasıl yapılır sağlanır nedir su tasarrufunun yararları gerekliliği önemi amacı faydaları milli ekonomiye katkısı neden yapılır neden önemlidir suyun tasarrufu nasıl yapılır kullanımı gazete ve dergi haberleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

abiye sac modelleri yapimi, daha az duş almak nasıl tasarruf sağlar, su tasarrufu nedir, su tasarrufu yapmanın önemi, su tasarrufunun faydaları, tasarruf ile ilgili sloganlar