Sumak ve Sumağın Faydaları

Özellikle et yemekleri ve mangal partilerinin vazgeçilmez unsurlarından biri olan bir baharatı tanıtmak istiyorum bugün sizlere. Ülkemizde oldukça fazla miktarda tüketilen tatlı bir acıya sahip sumak baharatını anlatacağız.

Sumak Ağacı: 3 metreye kadar yükselebilen, çiçekleri sarımtırak yeşil, yaprakları koyu kırmızı renklerde, çalı tipi bir ağaçtır.

Sumağın Faydaları: Ekşi tadıyla iştah açıcı bir baharattır. Hazmı kolaylaştırır ve ishali keser. Kandaki şeker oranını düşüren sumak, şeker hastaları için yararlıdır. İdrar kaçırma hastalığında faydalıdır. Mikrop öldürücüdür. Damarları büzerek kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Bu etkisi ile kanamalarda faydalıdır. Ayrıca, ateş düşürücüdür.

Sumak Nasıl Kullanılır: Çoğunlukla baharat olarak kullanılır. Özellikle kokuyu azalttığı için soğan salatalarında tercih edilir. Tıbbi olarak da faydalı bir bitki olan sumak bitkisinin yaprağı su ile kaynatılarak ililmek süretiyle ya da gargara olarak kullanılır. Gargara yapılırsa boğaz ve dişeti hastalıklarına iyi gelir. Sumak kaynatılıp suyu içilirse zehirlenmelerde faydası görülür. Yüksek tansiyonu olanlara tavsiye edilmez.

Bu yazı sumağın faydaları zararları nelerdir sumak neden yapılır sumak ağacı resmi sumağın besin değeri kalorisi sumak nasıl yapılır içeriği özellikleri sumak bitkisinin faydaları özellikleri konularında bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

sumak nedir, sumak nerelerde kullanilir, sumak nerede kullanılır, sumağın faydaları nelerdir, sumak faydaları nelerdir, sumak nedir nerelerde kullanılır, sumak faydaları, sumak

2 Comments on Sumak ve Sumağın Faydaları

  1. hamileyken fazlaca sumak yemek zararlımıdır?

    Cevap: herseyın fazlası zarardır. hamıleykende, hamıle degılkende

  2. sumak bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. sumağın faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.