Susam ve Susamın Faydaları

Susam genelde pastalar ve böreklerin üzerinde vazgeçilmeyen ve oldukça besleyici olan bir bitkidir. Oysa susam bitkisinden elde edilen susam ve susamdan elde edilen susam yağı daha nice sağlık sorunları içinde kullanılabilir.

SUSAM: Yağ oranı ve enerji değeri çok yüksek bir besin olan susam protein, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineraller ve B Vitaminleri açısından çok zengindir.

Susamın Faydaları: Vücuda enerji verir. Cinsel gücü arttırır. Solunum yolu hastalıklarına karşı faydalıdır. Göğsü yumuşatarak nefes darlığı ve bronşite iyi gelir. Antioksidan ve kansere karşı koruyucudur. Susam yağı safra taşlarının düşürülmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırarak kabızlığı giderir.

Gaz söktürür. Karın ağrısını azaltır. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Böbrek iltihaplarını gidermeye yardımcı olur. Kemik erimesine karşı faydalıdır.

Susam Nasıl Kullanılır: Susam tohumları ve tohumlardan elde edilen yağ kullanılır. Simit ve pastaların üzerine serpilir. Susam ezilerek tahin elde edilir. Susam yağı cilt ve saç bakımında da kullanılır.

Bu yazı susamın faydaları zararları nedir susamın özellikleri nelerdir susam ne işe yarar neye iyi gelir susam nasıl kullanılır susamın kalorisi besin değeri içeriği nerede yetişir susam nasıl yetiştirilir ana vatanı neresidir nasıl kullanılır bitkisi resmi fiyatı nedir konularında bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelikte tahinin faydaları, gebelikda idrarda kuyilaşma

2 Comments on Susam ve Susamın Faydaları

  1. susam bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. susamın faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

  2. susamın bence en büyük faydası pasta börek gibi şeylerin üzerinde hem çok güzel görünüyor süsleme olarak hemde tadı o zaman daha iyi oluyor

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*