Kan basıncına tansiyon denir. Kalp her kasılışında belirli miktardaki kanı atardamarlara pompalar. Bu sırada da, kan basıncı en yüksek seviyeye çıkar. Buna büyük tansiyon denir. Kalbin iki kasılışı arasında geçen zaman içinde ise, kan basıncı en düşük seviyeye iner. Buna da küçük tansiyon denir.

Büyük tansiyon ile küçük tansiyon arasındaki fark da nabız basıncını gösterir. Tansiyon yaşa bünyeye ve tansiyon ölçüldüğü andaki ruhi veya bedeni duruma göre farklılık gösterir.

Yaşlandıkça tansiyon yükselmesi normaldir. Büyük tansiyon, 11’den aşağı düştüğü zaman tansiyon düşüklüğü vardır. Bu duruma tıp dilinde hipotansiyon denir.

Tansiyon, ateşli hastalıklar sırasında, büyük kanamalardan sonra, iç salgı bezi bozukluklarında veya herhangi bir hastalıktan sonraki iyileşme döneminde düşer. Bazı kadınların aybaşı hallerinde, veya sıcakta fazla ter kaybından sonra veya sinirli kimselerde de tansiyon düştüğü görülür. Devamlı olarak tansiyon düşüklüğü önemli bir hastalığın işareti olabilir. Bu nedenle, tansiyon düşüklüğü tanı ve tedavisi için doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

Bu yazı tansiyon düşüklüğü, tansiyon neden düşer, tansiyon düşmesi, düşük tansiyon sebepleri, düşük tansiyon nedenleri, düşük tansiyon tedavisi, tansiyon düşmesine ne iyi gelir, tansiyon düşmesine iyi gelen bitkiler, tansiyon düşmesi için doğal bitkisel kür tarifi, düşük tansiyon tedavisi konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

tansiyon neden düşer, küçük tansiyon neden düser, gebelikte tansiyon düşüklüğü, tansiyon düşmesine ne iyi gelir, büyuk tansiyon neden düşer, gebelikte tansiyon düşmesi, tansiyon neden düşer belirtileri nelerdir, tansiyon neden düşer belirtileri, tansiyon düşmesine iyi gelen şeyler, tansiyon niçin düşer