Tere Otu ve Terenin Faydaları

Tere otunu genelde salata düşkünleri kullanır. Oysa tere farklı hastalık ve rahatsızlıklarda kullanılan çok faydalı bir bitkidir. Yazımızda tere otu hakkında bilgiler vereceğiz.

Tere Otu: 50 cm’ye kadar uzayabilen, beyaz ya da morumsu renkte çiçekler açan, tadı acı, otsu bir bitkidir. Kalsiyum ve demir açısından oldukça zengindir. Ayrıca, A, C ve D vitaminleri ile uçucu yağ ve glikozitler içerir.

Tere Otunun Faydaları ve Tıbbi Etkileri: İştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Sinirleri yatıştırır ve cinsel isteği arttırır. Bronşları temizler ve öksürüğü keser. Vücut direncini arttırır, halsizliği giderir ve güç verir. Başta grip ve soğuk algınlığı olmak üzere, hastalıklarda iyileşmeyi hızlandırır.

Kanı temizler ve kansızlığı giderir. Güçlü bir idrar söktürücüdür. Böbrekleri ve idrar yollarını temizler ve böbrek taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Karaciğer hastalıklarına karşı faydalıdır. Safrayı arttırır. Kandaki şeker oranını düşürücü etkisi ile şeker hastalarına faydalıdır. Sigaranın zararlarını azaltır. Saç dökülmesini azaltır ve kepeği önler.

Tere Otu Nasıl Kullanılır: Taze tere otu yemek ve salatalara katılıp yenebileceği gibi lapa haline getirilip haricen de kullanılabilir. Lapası cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Saçlara sürülürse dökülmesini azaltır. Ayrıca, metabolizmayı hızlandırıcı etkilerinden dolayı Tere Tohumu zayıflamaya yardımcı olarak da kullanılmaktadır.

Bu yazı terenin faydaları tere otu nasıl kullanılır tere otu ne işe yarar tere neye iyi gelir kullanım alanları fiyatı faydası zararları kalorisi besin değeri özellikleri içeriği nedir tere otu resmi şekli yan etkileri kullanım alanları konularında bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.

Gelen aramalar:

terenin faydalari, tere zayıflatırmı, gebelikte tere yemek, tere nin faydaları, terenin yararları, terenin faydası, terenin faydaları ve zararları, tere tohumunun faydaları

1 Yorum var Tere Otu ve Terenin Faydaları

  1. tere otu bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. terenin faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.