Tifo Hastalığı Tedavisi ve Aşısı

Tifo, kirli içme suları ve pis yiyeceklerle bulaşan mikrobik ve bulaşıcı bir hastalıktır. Çomağa benzer bir yapısı olan tifo mikrobu genelde salgın şeklinde, yaz ve sonbahar aylarında görülür.

Tifo kalbi, beyni, böbrekleri, akciğerleri, karaciğeri, göz ve kulak sinirlerini etkileyen bir hastalıktır, bu nedenle önlem alınması ve bulaşmışsa iyi tedavi edilmesi gerekir.

Tifo Belirtileri: Hastalık, tifo mikrobu vücuda girdikten yaklaşık 7-15 gün sonra ortaya çıkar. Hastalığın ilk günlerinde yorgunluk ve baş ağrıları görülür. Fakat hasta yatmak ihtiyacını hissetmez. Birkaç gün sonra ateş yavaş yavaş yükselmeye başlar. İştahsızlık, baş ağrısı, burun kanaması, bronşit, mide ve bağırsak bozuklukları ile birlikte ishal görülür. İlk belirtilerin ortaya çıkmasını takip eden birkaç gün içinde ateşi daha da yükselir.

Göğsünde karnında ve sırtında pire ısırığına benzeyen kırmızı lekeler belirir. Bu günler içinde tansiyon düşer, nabız da yavaşlar. Hastalığın üçüncü haftasında karın gerginleşir ve şişer. Dışkı ise yumuşaklaşır, bağırsak kanamaları görülebilir. Bademcikler iltihaplanmış, hasta zayıflamıştır. Üçüncü haftanın sonlarından itibaren, ateş düşmeye ve diğer belirtiler kaybolmaya başlar.

Tifo Nasıl Bulaşır: Tifo basili adı verilen bu mikrop, çoğunlukla tifolu hastaların dışkılarında veya idrarlarında, kanlarında, tükürüklerinde veya vücutlarında görülen deri döküntülerinde bulunur. Tifo salgınına, lağım suları karışmış içme suları veya lağım suları ile mikroplanmış yiyecek maddeleri neden olur. Salgın daha ziyade yaz ve sonbahar aylarında görülür.

Tifo Tedavisi: Hastaya süt, yoğurt, ayran, hoşaf, meyve suları, limonata, portakal suyu, yumurta sarısı, yumurtalı çorbalar, iki kere çekilmiş etten yapılmış köfteler, sebze ve meyve püreleri gibi protein, vitamin ve karbonhidrat bakımından zengin besinler verilir. Bol su içirilir ve ayrıca, antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Tifo Hastalığından Korunma: İçme ve kullanma sularının kontrolü, besin hijyeni, lağım ve kanalizasyon tesislerinin hijyen şartlarına uygun duruma getirilmesi en önemli korunma yollarıdır. Tifo aşısı da kesin koruyucu olmamakla birlikte % 51-67 oranında koruyuculuk sağlar. Bu nedenle tifo aşısı yaptırmak da faydalı olabilir.

Bu yazı tifo nedir, tifo hastalığı, tifo tedavisi, tifonun belirtileri, tifonun nedenleri, tifonun bulaşma yolları, tifo hastalığının belirtileri, tifo hastalığının tedavisi, tifo nasıl bulaşır, tifo nasıl tedavi edilir, tifo hastalığı nedir  konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

gebelikte tifo hastalığı, gebelikte tifo tedavisi, tifo hastalığı nedir, gebelikte tifo kolera belirt leri, tifo hastalığının diğer adı nedir, tizanterik kolera tifo nedir, gebelikte tifo, kolera hastalığının diğer adı, tifo aşısı, tifo aşısı ağrısı

3 Comments on Tifo Hastalığı Tedavisi ve Aşısı

  1. tifo hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde tifo hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  2. tifo hastalığı sanırım sağlıksız içme suları yüzünden bulaşıyor. sanmıyorum ki ülkemizde tifo vakaları kalsın. çözmüş olmamız lazım bizim bu sorunları

  3. ilkokulda tifo aşısı vuruyorlardı sanırım. aşı vuruldugu gunler okul tatıl olurdu. o zaman tifonun ne oldugunu bılmezdık ama tifo aşısı yaptırmayı cok severdık

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.