Tütün Bitkisi ve Faydaları

Tütünün bitkisi aslında oldukça faydalı olmasına rağmen ne yazık ki bizler tütünü sadece sigaranın ham maddesi olmasından dolayı tanıyoruz. Bu yazımızda tütünün kullanım alanlarını ve ne işe yaradığını göreceğiz.

Tütün Bitkisi: 1 metreye kadar boylanabilen, tüylü, yapışkan ve dik gövdeli, kırmızı-pembe renklerde çiçekler açan bir bitkidir. Yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine ve nikotin vardır. Tohumları yağ bakımından zengindir.

Tütünün Tıbbi Etkileri: Tütün böcek öldürücü ve böcekleri uzaklaştırıcı etkileri ile tarım ilacı olarak kullanılmaktadır. Zehirli bileşiklere sahip olan tütün insan sağlığı için tehlikelidir. Özellikle sigaranın hammaddesi olan tütünün içeriğindeki nikotin gibi zararlı bileşikler insan sağlığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Sigara olarak kullanılan tütünün içindeki bileşikler yanarak daha tehlikeli olmaktadır.

Sigaranın Zararları: Alışkanlık yapan pek çok madde içeren tütün, başta akciğer kanseri ana nedeni olmasının yanında kalp ve damar sağlığını da bozmaktadır. Sigara, damar sertliği ve yüksek tansiyona neden olur. Hafızayı zayıflatır. Baş ağrısı ve migren şikayetlerini arttırır.

Astım, bronşit ve nefes darlığına neden olur. Ağız tadını bozar ve iştahı azaltır. Mide hastalıklarını arttırır. Yüzü sarartır. Deriyi yıpratır ve yaşlanmanın belirtilerini arttırır. Gebelikte de sigara hem anneye hem de bebeğe ciddi zararlar vermektedir.

Tütün Bitkisi Nasıl Kullanılır: Kurutulan tütün yaprağı, en yaygın zararlı alışkanlıklardan biri olan, sigara yapımında kullanılır. Ayrıca, böcek ilacı olarak da kullanılmaktadır.

Bu yazı tütünün zararları nedir tütünün yapılışı nasıl işlenir tütün nasıl yetiştirilir yetiştiği yerler neye iyi gelir nasıl kullanılır tütünün faydaları fiyatı ana vatanı tütünün kullanım alanları tarihi özellikleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

tütünün kullanım alanları, tütün sarartma ilacı, tütün kullanım alanları, tütün bitkisinin kullanım alanları, tütünün zararları, tütünün faydaları, tütün zararları, yhs-ddc_bd

1 Yorum var Tütün Bitkisi ve Faydaları

  1. tütün bitkisi hakkında bilgi veren yazınız için teşekkürler. tütünün faydaları yararları zararları özellikleri besin değeri kalorisi içeriği nerede kullanılır nasıl kullanılır gibi bilgileri öğrendim

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.