Çoğumuz mutlaka uçağa binmişizdir. İlk binen herkesin aklında hemen hemen aynı sorular vardır. Uçak nasıl kalkar, nasıl iner, acaba uçak düşer mi, uçak nasıl ve nerede yapılır gibi birçok soru. Bu yazımızda uçakların kalkışları ve inişleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Kocaman ağır metal yığını olan bir uçak, içinde ki onca yükle nasıl havada kalır ve uçar? Hepimiz bunu düşünmüşüzdür. Hatta bu düşünce bizi zaman zaman korkutsa da, uzmanlar en güvenilir yolculuğun uçak ile yapıldığını söylüyorlar.

Hepimiz uçakların motor sayesinde havada kaldığını düşünsek de aslında uçaklar kanatları sayesinde havada kalırlar. Uçak motorları önde olan havayı arkaya doğru iter. Bu hareket, uçağın ileri doğru hareket etmesini sağlar. Uçak ileriye doğru hareket ederken kanadın altında bir kaldırma kuvveti oluşur. Uçağın sürati arttıkça kaldırma kuvveti de artar. Kaldırma kuvveti, yerçekimi ve hava direncinden fazla olduğunda uçak havalanır.

Uçak havada uçmaya başladığında kaldırma kuvveti, ileri itici kuvvet ve geri itici kuvvet ile yer çekimi kuvveti arasındadır. Kaldırma kuvveti, uçağın havalanmasını ve uçmasını sağlar bu nedenle uçak kanatları dizayn edilir. Kanatların üst ön tarafları kavisli alt kısmının düz olmasının nedeni de budur. Kanadın üst tarafında alt kısma göre daha fazla hava akışı vardır. Bu fazlalık, basınç oluşturarak kaldırma kuvvetini yaratır.

Güçlü bir şekilde çalışan motorlar, ileri çekici kuvveti oluşturur. Bu kuvvet, geriye çeken kuvvetten fazla olmalıdır. Kanatlarda kaldırma kuvveti oluştuğunda geriye çekici kuvvette oluşmaya başlar. Bu kuvvet, havada ki hız ile değişir. Bu nedenle uçak yapılırken, içindeki ağırlıktan başlayarak her şey çok ince ayrıntılar ile hesaplanır. Bu milimetrik hesaplara daha sonra uçuş hızı, kaldırma kuvveti, yerçekimi ve itiş güçleri de eklenir.

Bu yazı uçak nasıl uçar, uçak nasıl havalanır, uçak nasıl iner, uçakların kalkış anı nasıldır, uçak ne zaman icat edildi, uçak neden düşer konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

uçak nasıl kalkar, uçak nasıl havalanır, uçak nasıl iner, ucaklar nasil kalkar, ucak nasıl havalanıyor, uçak nasıl düşer, ucaklar nasil iner, uçağın havalanma anı, uçaklar nasıl havalanır, uçaklar nasıl iner nasıl kalkar