Verem Belirtileri ve Tedavisi

Verem, diğer adıyla tüberküloz, Koch basili adındaki verem mikrobundan kaynaklanan bulaşıcı bir hastalıktır. Verem mikrobunun temel yerleşim yeri akciğerler olmakla birlikte kan yoluyla tüm vücuda yayılabilir. Verem

Nedenleri: Hastalığın ana nedeni, koch basili denilen verem mikrobudur. Sağlık şartlarına uymamak, aşırı yorgunluk, şeker hastalığı, üzüntü ve stres, grip, boğmaca ve kızamık gibi hastalıklar vücut direncinin azalmasına ve buna bağlı olarak da hastalığın bulaşma ihtimalinin artmasına neden olur. Verem Nasıl Bulaşır? Verem, verem mikrobunu taşıyan aktif verem hastası kişilerden öksürük, hapşırma ya da yakından konuşma sonucu hava yoluyla bulaşır.

Verem Belirtileri: Verem, üç devrede gelişir. Birinci devrede, hastada genel yorgunluk, iştahsızlık, sırt ağrıları, öksürük, ve 38 dereceye varan ateş görülür.Verem basili bu devrede tüberkül adı verilen iltihaplı bölgeler oluşturur. İkinci devrede hiç bir belirti görülmeyebilir. Fakat basiller bütün vücuda yayılarak deri, eklemler, kemikler, böbrekler, bağırsaklar, karın ve beyin zarına yerleşirler. Bu devrede tedaviye başlanmamışsa, vücudun direnci azalmaya başlar.

Üçüncü devrede, verem basilleri kan veya lenf kanalları yoluyla yayılmaya devam eder. Hastada, yorgunluk, balgamlı öksürük, akşamları yükselen hafif ateş, iştahsızlık ve gece terlemeleri görülür. Bu devrede, tedavi edilmezse, diğer akciğer de hastalanabilir.

Verem Tedavisi: Tedavinin ilk şartı iyi beslenme ve temiz havadır. Ayrıca, genel sağlığı ve morali korumak vücut direncini arttırmak ve iyileşmeyi kolaylaştırmak açısından önemlidir. Hastalanan kişinin tanısı konulduktan sonra mutlaka en az 6 ay süreyle, başta çeşitli antibiyotikler olmak üzere, ilaç tedavisi görmesi gerekmektedir. İlaç tedavisinin sonucunda iyileşme görülen hastalar belli aralıklarla Verem Savaş Dispanseri’ne kontrole giderler.

Bu yazı verem hastalığının belirtileri, verem hastalığının sebepleri, verem hastalığının tedavisi, verem hastalığının nedenleri, verem hastalığına ne iyi gelir, verem hastalığına iyi gelen yiyecekler, verem nedir, verem nasıl bulaşır, verem nedenleri, verem nasıl anlaşılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

verem hastalığı nasıl anlaşılır, veremin zararları nelerdir, verem nasıl anlaşılır, verem haftası nedir, verem savaş nasıl olur, verem hastalığına hangi bölüm bakar, verem hastalığına hangi doktor bakar, verem neden olur, dispanser hangi hastalıklara bakar, tuberkuloz nasil anlasilir

3 Comments on Verem Belirtileri ve Tedavisi

  1. verem hastalığı konusundaki yazınız oldukça başarılı. siteniz sayesinde verem hastalığının sebeplerini nedenlerini belirtilerini tedavisini öğrendiğim gibi bu hastalık nedir nasıl bulaşır hangi bölüm bakar bulaşıcımıdır nasıl geçer ne iyi gelir gibi birçok soruya sayenizde cevap bulabildim.

  2. verem hastalığı son yıllarda azalsada dünya üzerinde birçok ölümlü vaka ile sonuçlanıyor yinede dikkat etmek lazım bu sinsi hastalığa

  3. verem hastalığının belirtilerini taşıyan insanlarda verem ne gibi etkilere sebep olur

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.