Halk arasında cam süsleme sanatı olarak bilinen vitray sanatının geçmişi çok eskilere dayanmaktadır. Toplumumuzda da vitray çalışmalarının önemli bir yeri vardır. Vitray yaparak mimaride çağ atlanmıştır denilebilir. Cam süsleme sanatı mimarinin önüne geçerek insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Vitray Nedir: Vitray, camın kesilmesi ve renklendirilmesi ile yapılan bir tekniktir. Çok eski zamanlardan günümüze yapılmaktadır. Sadece teknikler geliştirilmiştir. Eski döneme ait olan pek çok süsleme vitray ile yapılmıştır.

Cam süsleme sanatı, çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Antik Çağ’a kadar bu sanat kullanılıyordu. Cam süsleme sanatı aslen Doğu Akdeniz’den gelmektedir. O zamanlarda da cam üretimi yapılıyordu. Kalın ve küçük boyuttaki camlar, mermerler, bronzlar ve küçük cam parçaları ile birlikte bu sanat ortaya çıktı. En eski boyalı vitray örnekleri 9. ve 10.yy’da bulunmuştur. Daha sonra vitray gotik mimarlığının yayılmasına koşut bir gelişme göstermiştir.

1260 yıllarında yeni bir dönem başladı. Bu tarihte vitray çok canlı ancak ışığı daha az geçiren renklerden yapılıyordu. Osmanlı Devleti de yapılarında cam süsleme sanatını kullanmıştır. Cami, konak, saray, türbelerde vs. rastlamak mümkündür. Özellikle bu yapıların tepelerinde görülen camlarda birleştirici madde olarak alçı kullanılmıştır.

Cam süsleme (Vitray) teknikleri Cam süsleme sanatında uygulanan 5 teknik vardır.

Mozaik vitray: malzemeler; transparan cam vitray boyası, siyah cam vitray boyası, fırça, siyah kontür, 40-30 ebadında mat cam. 40-30 ebadında camın mat kısmına eksiz çizilir ve çizilen figürün içi fırça yardımıyla dolgu boyası yapılır. Boyanan kısımlara cam kırıntıları doldurulur. Kuruduktan sonra vitray boyası ile boyanarak, çerçeveletilir.

Macunlu vitray: malzemeler ; yapılacak yerin ebadı kadar cam kestirilir, selülozik vernik, selülozik tiner, renkli camlar, elmas uçlu kesici, ispirto kalemi, pense, silikon. Öncelikle seçilen desen cama çizilir ve renklendirilir. Camın alt kısmına bu eksiz yerleştirilir. Cam elmas uçlu kesici ile bu desene göre kesilir. Selülozik vernik ile kesilen parçalar cama yapıştırılır. Camların araları macun ile doldurulur, macun kuruyunca selülozik tiner ile silinir. Biten cam, silikonla yapıştırılır ve renkli camlar iki cam arasında kalmış olur.

Kurşunlu vitray: malzemeler ; renkli camlar, elmas, ispirtolu kalem, pense, kurşun, lehim, selülozik tiner. Yapılmak istenilen figur ya da desen çizilir ve renklendirilir. Çizilen şekil, masa üstüne alınır ve lehimlenir. Renkli camlar, ekskizin üstüne alınarak çizilir ve 1.5-2 mm dışından kesilir. fazlalık kalan kısımlar pense ile çıkarılır kurşunla lehim yapılarak, silinir. Biten cam silinerek istenilen yere yapıştırılır.

Boyalı vitray: malzemeler ; cam, vitray boyaları, fırça. Yapılmak istenen şekil çizilir ve boyanır. Boyanan şekil camın altına yerleştirilir, cam üstüne alınır ve cam boyanır. Teknik en kolay olanıdır.

Tifani: Tifani’nin yapımı için gerekli olan malzemeler; renkli camlar, elmas, ispirtolu kalem, pense, havya, bakır folyo, lehim
Eskiz çizilir ve renklendirilir. Çizilen eskiz sabitleştirilir. Rengine göre camlar alınır, eskizin üzerinde çizilir, sonra elmas yardımıyla cam çizilen yerden kesilir. Fazla parçalar pense ile alınır. Camın kenarları bakır folyo ile kaplanır. Bütün parçalar bittikten sonra camlar birbirine havya yardımıyla lehimlenir. Biten cam papılan yere yapıştırılır.

Bu yazı vitray nedir kısa, vitray nasıl yapılır, vitray çalışması, vitray nasıl boyanır, vitray ne demek, vitrayın malzemeleri, vitrayın yapılışı malzemeleri kısaca tarihçesi, cam süsleme sanatı malzemeleri, cam süsleme nasıl yapılır nerede yapılır konusunda yazılmıştır.

Gelen aramalar:

vitray çalışması nasıl yapılır, vitray nasıl yapılır, vitray çalışması, vitray malzemeleri, vitray nedir nasıl yapılır, vitray çalışması için gerekli malzemeler, vitray çalışması nedir, vitrayın yapılış yöntemleri, vitray çalışmaları, vitray nasıl boyanır