Yağ Bezesi Neden Olur Nasıl Geçer

Genellikle deri ile kas dokusu arasında bulunan yavaş büyüyen yağ hücrelerinden yoğun doku ile oluşmuş olan kitlelere yağ bezesi denir.

Yağ bezeleri her yaşta meydana gelebilirler fakat genelde 20-40 yaşları arasında ortaya çıkar ve erkeklerde kadınlara göre çok daha fazla rastlanır.

Bu yumuşak dokuların tam olarak oluşum nedeni hakkında bilgi yoktur. Ancak ailesel ve genetiksel sebeplerle olduğu varsayılır.

Yağ Bezesi Çeşitleri: Yağ bezelerinin 3 ana çeşidi vardır. Bunları sıralamak gerekirse;

Lipom: Derinin hemen altında bulunan yağ tabakasında oluşan yağ bezesidir.
Fibrom: Bağ dokusunda oluşan bezedir.
Aterom: Yağ kistlerinin, yağ bezi kanalını tıkanması ile ortaya çıkar.

Yağ bezesi kötü huylu bir parça değildir ve genellikle kişiye psikolojik etkileri dışında zarar vermez. Genel olarak kollarda, gövdede, sırtta, bacakta, boyunda ve kalçada ortaya çıkarlar.

Yağ bezesi veya tıp dilindeki adıyla lipom tanısı sıklıkla klinik muayene ile ortaya konur. Yağ bezelerinin yerleşim yeri konusunda yada şüphelenilen farklı bir durum var ise ultrason, tomografi, iğne ile biyopsi gibi yöntemler uygulanabilir.

Yağ Bezesi Tedavisi: Yağ bezeleri için tedavi genellikle gerekli değildir. Bu dokularla yaşamaya alışmak gerekir. Fakat yağ bezesi oluşumu istenmeyen bir noktada ise, ağrılı ise, hızla büyüyorsa veya hastada kozmetik sorunlar ortaya çıkarıyorsa cerrahi operasyonlar çıkarılır. Yağ bezesi için bu operasyonlar dışında tedavi yöntemi yoktur.

 Yağ Bezesi Ameliyatı: Yağ bezeleri lokal anestezi yardımıyla 1-2 santimlik bir kesi ile 5 dakikada çıkarılabilir. Operasyonu çok kolaydır. Dikiş yerlerinde dikkat edilince görülebilen ince izler kalır. Eğer sıkıntı vermiyor ise alınmamasında sorun yoktur.

yag-bezelerine-bitkisel-cozum

Bu yazı yağ bezesi nasıl alınır geçer yok edilir çıkarılır sıkılır yağ bezesine ne iyi gelir iyi gelen bitkiler yağ bezeleri nerelerde çıkar tedavisi ameliyatı videosu nasıl yapılır hakkında merak ettikleriniz lipom ne demek neden oluşur neden büyür nedenleri sebepleri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

yağ bezeleri nasıl geçer, yağ bezeleri neden oluşur, ya bezesi, yag bezeleri neden olur, beze nasıl geçer, boyundaki yağ bezeleri, yağ bezelerinin nedenleri, deri altı yağ bezeleri

4 Comments on Yağ Bezesi Neden Olur Nasıl Geçer

  1. merhabalar benım esımın testislerinde kucuk kucuk yağ bezelerı var ve doktora gıdıp muayene olmak ıstemıyor. bunun zararı var mıdır ıllede tedavı olması gerekır mı bu konuda yardımcı olursanız co memnun olurum…

  2. merhaba
    benım yanagım da var yuvarlak bazen hiç olmyor bazen bakıyorum yıne var elıme gelıyor acaba tedavısı varmı amelıyatla geçer mi

  3. Slm benim de sol bilegimin tam üstünde cikdi kücükdü dedim geri gider bir bakdim gercekden gitmisti ama bor hafta sonra birgün uyandim ayni (ceviz) büyügünde cikdi doktura guttim beni baska yere sevk etti kötü birsey olurmu sizce… Saygilarimla ibrahim bulut.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.