Yarım Sünnet Nedir

Erkek çocuklarda cinsel organlarının ucunda olması gereken dış idrar deliğinin, pipilerinin alt taraflarında biryere açılması şeklindeki anormalliğin tıp dilindeki adıdır. Böyle çocuklar adeta yarım sünnet

olmuş gibi doğarlar, dikkatle bakıldığında idrarlarını bacaklarına doğru ve pipilerinin altından yaptıkları farkedilir. En uçta deliğe benzer bir görünüm olsa bile burası kördür ve idrar buradan gelmez.

Oldukça sık rastlanan bir doğumsal anormalliktir ve Hipospadyaslı babaların çocuklarında görülme riski fazladır. Böyle çocuklarda bazen ilk dikkati çeken şey alta, torbalara doğru pipinin eğri olması olabilir. Bu eğrilik özellikle çocuğun pipisinin sertleştiği zamanlarda belirginleşir. Peygamber sünnetli yada yarım sünnetli çocuklar, Hipospadyaslı çocuklar için halk arasında bu deyimler kullanılır.

Böyle çocuklarda sünnet derisi çoğunlukla sadece pipinin sırt tarafında ve adeta bir horoz ibiği gibi oluşmuştur. Pipinin alt yüzünde sünnet derisi olmaz. Alt yüzde olan ise, normalde en uçta olması gereken dış idrar deliğidir. Bazen bu delik olması gerekenden çok daha dar olur. O zaman bu çocuklar hem makara ipliği gibi ince işerler, hem de çişlerinin bitmesi uzun zaman alır. Hipospadyaslı büyük çocuklarda canlarını çok sıkan bir durum da çişlerini aşağı ve ayaklarına doğru yapmalarıdır.

Nasıl farkedilir
Dikkatli anne ve babalar veya götürülen çocuk hekimi sünnet derisinin yarım oluşundan şüphelenirler. Bazen de idrarın uçtan fışkırmadığı farkedilir. Bu delik çoğu zaman pipinin alt yüzünde ve uca yakın olsa da bazı hastalarda pipinin de gerisinde, torbaların arasında veya makatın önünde bile olabilir. Hatalı delik pipinin baş kısmına ne kadar uzaksa anormallik de o kadar ağır demektir. Bazı anne ve babalar ise en önce eğriliği farkederler.

Hipospadyas ameliyatının hedefleri
– Eğriliği tamamen düzeltilmiş, özellikle sertleşme olduğunda tam düz bir penis.
– Pipinin tam ucundan karşıya doğru fışkırtarak işeyebilme.
– Dış görünüm olarak sünnetli bir çocuk görünümünü elde etme.
– Böyle bir anormalliğin olduğunun farkına varmadan küçük yaşta tedavi.

Bu yazı yarım sünnet nedir, yarım sünnetli, yarım sünnetli doğmak, yarım sünnet, hipospadias nedir, yarım sünnet sebepleri, yarım sünnet nedenleri, yarım sünnetin zararları konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

sünnetli doğmak, yarı sünnetli doğmak, yarım sünnetli doğmak, yarım sünnet nedir, yarım sünnet, bebeğin sünnetli doğması, yarim sünnetli, sünnetli doğmak ne demek, yarım sünnetli doğan bebekler, sünnetli bebek pipisi

5 Comments on Yarım Sünnet Nedir

 1. ben doğustan sünnetliyim 19 yasından menı gelmıyor bu ne demek bende bı sorun mu var lutfen yardımcı olur musunuz:S

 2. Sünnetli doğmaın bir problem teşkil ettiğini düşünmüyorum
  genelde manevi olarak bir ikramın işareti ya da Kur’an’a iştiyaklı çocukların böyle doğduğu biliniyor.
  Kardeşimde bu şekilde doğmuştu tekrar sünnet oldu adet yerini bulsun diye fakat aslında olmasına gerek yoktu.
  Seneler sonra şimdi 30 lu yaşlarda gerçekten Kur’an sanki kendisine ayrıca ikram edilmiş sözleri ve hali zuhur etti..
  Bu şekilde çocukları doğanlar eğitimine dikkat etsin
  çünkü bu çocuklar gerçek manevi sözleri ile size de ışık olabilirler

 3. bu konu içime dert olmuş durumda:(( oğlum 4 aylık.doğduğunda doktorumuz paşa tam sünnetli tebrik ederim dedi daha sonra doktorumuzla detaylı konuştuğumuzda ise bebeğimin tam sünnetli olup tekrar sünnet olmasına gerek olmadığını bu yüzden sanslı bir bebek olduğunu sölemişti bize.içim rahat etmemiş ve netten arastırmalar yapıp bu yazıları okuyunca cok fena oldum.ben oğlum sünnetli doğduğu için cok sanslı olduğunu düşüşnürken aslında bunun bir hastalık olduğunu öğrenmek beni yıktı adeta..fakat bu yazılanlar da n farkımız var.şöle ki oğlum un pipisi diğer bebeklerin pipisinden farklı daha tombik ama yazıda yazıldığı gibi farklı bir yerden çiş yapmıyor tam pipisinin ucundaki delikten çişini yapıyor bu konuda birileri beni aydınlatsın lütfen uykularım kaçar oldu

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.