Toplumumuzda ne yazık ki yılan sokması konusunda tam bir bilinçsizlik hakim. Çok şükür aşırı derecede fazla zehirli yılan populasyonuna sahip olan bir coğrafyada yaşamıyoruzda bu sayede yılan sokması durumlarından mümkün olduğunda korunuyoruz.

Yılanın zehirsiz olduğundan emin olmadığınız her yılan sokmasında, zehirliymiş gibi tedavi uygulanmalıdır.

Yılan zehirlenmesinde ilk yardım yöntemleri:
• Kişiyi güvenli bir yere götürün.
• Kişiyi sakinleştirin. Çok fazla hareket ettirmekten sakının.
• Sokmanın olduğu bölgedeki sıkı kıyafteleri ve takıları çıkartın.
• Düz bir tahta kullanarak, sokmanın olduğu yerin hareket etmemesini sağlayabilirsiniz. Sokulan bölgeyi kalpten aşağıda tutmalısınız.
• Acilen tıbbi yardım istemelisiniz.

Eğer tıbbi yardımın ulaşması 30 dakikadan önce mümkün değilse:
1. Sokulan yeri bir sabunla ve suyla yıkayın.
2. Zehirin hareketini yavaşlatmak için, sokulan yerden yaklaşık 7 cm yukarısını gevşek bir sargı bezi ile sarın. Bez sıkı olmamalıdır. Sargı, arasına bir parmak girecek kadar gevşek olmalıdır ve bantın altındaki nabız hissedilmelidir. Bant için esnek bir bandaj veya bez parçası kullanabilirsiniz.

Yılan sokmalarında Yapılmaması gerekenler:
• Sıkı bir bağ yapmamalısınız. Bu kan dolaşımını durdurarak, kolun veya bacağın kaybedilmesine neden olabilir.
• Isırığın olduğu yeri kesmeyin. Bu daha fazla yaralanmaya neden olabilir.
• Yaradaki zehiri emerek çıkarmaya çalışmamalısınız.
• Isırılan yere buz koymamalısınız veya diğer soğutma işlemlerini yapmamalısınız. Bu başka yaralanmalara neden olabilir.
• Elektrik şoku uygulamamalısınız. Bu zehiri nötralize etmez. Ve durumu daha da kötüleştirebilir.
• Yılanı yakalamak veya öldürmek için vakit harcamamalısınız.

Zehirsiz yılan sokmalarında uygulanması gereken ilk yardım:
• Isırılan yeri sabun ve su ile yıkayın.
• Eğer gerekiyorsa, yarayı basit bir bandajla veya bez parçasıyla kapatın.
• Tetanoz aşılarınızı zamanında olduğunuzdan emin olun. Eğer son 5 sene içinde tetanoz aşısı olmadıysanız, en kısa zamanda, mümkünse aynı günde tetanoz aşısı olun.

Zehirli yılan sokmalarında yapılacak tıbbi müdahale nasıl olur?
Eğer zehirli bir yılan tarafından ısırıldıysanız ve zehir ısırıktan nüfuz ettiyse, tıbbi müdahale panzehir isimli ilaçla yapılabilir. Panzehir, iğne veya serum yoluyla verilebilir. Panzehir, vücuttaki yılan zehirini nötralize eder. Bu ilacı, ısırıktan sonraki 4 ile 6 saat içinde almak en iyisidir, ancak ilaç ısırıktan 24 saat sonrasına kadar verilebilir.

Panzehir, yılan zehiriyle enfekte olmuş koyun veya atın kan serumundan elde edilir. Bazı insanların ilaçlara karşı alerjisi vardır, özellikle at serumundan yapılan ilaçlara karşı oldukça alerjiktirler. Bu nedenle, panzehir verilmeden önce, alerjinizin olup olmadığı kontrol edilmelidir. Ancak, bazı durumlarda panzehirin görevini en hızlı şekilde yerine getirebilmesi için, ilaç test yapılmadan verilir.

Yılan tarafından ısırılan bir kişinin, ısırmaya ve panzehire karşı oluşan reaksiyonları dikkatli takip etmesi gerekir. Bu tedavinin gidişatını belirleyecektir.

Ayrıca, ciltteki ısırıktan tetanoza neden olabilecek herhangi bir bakteri veya mikrop girebileceğinden, tetanoz aşısı olmanız gerekebilir.

Zehirin etkisi ne kadar sürer?
Zehirin vücuda nüfuz ettiği durumlarda, panzehir etkili bir şekilde zehirin etkilerini yok eder ve yaşamınızı kurtarır. Ancak, panzehir doku kaybı gibi oluşan bazı zararları geri çeviremez. Bazı durumlarda doku nakli veya diğer tedavi yöntemleri gerekebilir. Bu nedenle, tıbbi müdahale en kısa zamanda yapılmalıdır.

Yılan sokmaları kanama problemlerine neden olabilir. Eğer zedelenme, burun kanaması, dişlerinizi fırçaladığınızda diş etlerinizde aşırı kanama, dışkıda kan, veya şiddetli mentsrual kanama varsa, mutlaka doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bütün yılanlar zehirli midir?
Yılanların bazıları zehirlidir, bazıları ise zehirli değildir. Ve zehirli yılanlar soktuklarında her zaman zehir bırakmazlar. Diğer yılanlar ise tehlike oluşturmayacak kadar az miktarda zehir enjekte ederler. Ancak, zehirli bir yılan sokması mutlaka acil tedavi gerektirir. Eğer bir yılan tarafından sokulduysanız, ve yılanın zehirli olup olmadığını bilmiyorsanız, yılanın zehirli olduğunu varsayarak tedavi uygulanmalıdır.

Zehirsiz yılan sokmaları enfeksiyona veya alerjik reaksiyona neden olabilir. Her türlü yılan sokmasında, en kısa zamanda tıbbi müdahalede bulunulmalıdır.

Yılan sokmasının bazı belirtileri:
• Dişlerden kaynaklanan en az bir yara izi
• Kanama
• Şişlik

Zehir son derece öldürücü olsa bile, semptomlar saatler sonra bile ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle, zehirli olma ihtimali olan her yılan sokması için, acil tıbbi müdahale yapılmalıdır.

Zehirli yılanların sokması her zaman öldürücü olur mu?
Tam aksine. Erginlerin büyük çoğunluğu yılan sokmalarından sonra iyileşirler. Bu genellikle zehire antidot zehir verilebilinmesi için vakit kaybetmeden hastaneye getirildikleri zaman öyledir. Büyük tehlike çocuklardadır. Çünkü zehir onlarda daha yoğun bir tesir yapabilmektedir.

Yılan sokmalarını nasıl önleyebilirim?
• Yılanların olabileceği yerleri öğrenin.
Yılan sokmasında uygulanması gereken ilk yardımı öğrenin.
• Acil bir durumda gidebileceğiniz en yakın sağlık kuruluşunun yerini öğrenin.

Yılanların bulunduğu bölgeye gittiğinizde almanız gereken önlemler:
• Uzun çoraplar ve botlar giyin.
• Yürüyüş yollarını takip edin.
• Taşlara tırmanırken, dikkatli olun.
• Yılanların olduğu bölgeden çıktığınızdan emin olmadan, herhangi bir odun veya taşı kaldırmayın.
• Yanınıza cep telefonu alın.
• Yılanları rahat bırakın. Bir yılanı öldürmeye çalışmamalı veya onlara yaklaşmamalısınız. Karşılaştığınız yılanlardan en az 2 metre uzakta durmalısınız.

Bu yazı yılan sokmasına ilk yardım, yılan sokmasına karşı önlemler, yılan sokunca ne yapılır, yılan sokunca ne yapılmalı, yılan sokarsa ne yapılır, yılan sokması belirtileri, yılan zehirinin kana etkisi, yılan sokmalarında yapılması gerekenler, yılan soktuğunda ne yapılır konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

Gelen aramalar:

YILAN sokmasında ilkyardım, yılan sokmasında yapılması gerekenler, yilan sokması, yilan sokunca ne yapilir, yılan sokan köpeğin iyileşme belirtileri, zehırlı yılan sokmasında ne yapılır, YILAN SOKUNCA NE YABILIR, yılan sokunca ne yapmalı, yılan sokmasında ilk yardım, yılan sokunca ne yapılmalı